İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD 2015 Yılı Bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 06 Kasım 2014

AFAD 2015 YILI BÜTÇESİ, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA

6 Kasım 2014, Ankara

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Numan KURTULMUŞ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde AFAD’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY’ın da katıldığı bütçe görüşmelerinde, Sayın KURTULMUŞ, Ezidilerle ilgili sorulara ilişkin şunları söyledi: “Ezidilere Türkiye topraklarına girmeden evvel AFAD tarafından bulundukları bölgelerde yardımlar yapıldı. Türkiye topraklarında şu anda 18 bin civarında Ezidi var. Bu Ezidilerle ilgili de, Türkmenlerle ilgili de yeni bir kampın hazırlığı içinde olduğumuzu söylemek isterim."

Başbakan Yardımcısı Sayın KURTULMUŞ, Soma'da AFAD'ın dağınık bir görünüm sergilediği eleştirisini kabul etmenin mümkün olmadığını, olağanüstü bir gayretle çalıştıklarını söyledi. Sayı Başbakan Yardımcısı sözlerine şöyle devam etti: "301 isim listesinin hepsi AFAD'ın elindeydi. Bu listeler insanları tedirgin etmemek bakımından kamuoyuyla paylaşılmadı. Ama o listeler elindeydi hem aileler hem oradaki yetkililer biliyordu. Bu anlamda AFAD'a Soma'daki felaket sonrası çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederiz".

Sayın KURTULMUŞ, Ayn el-Arap (Kobani) ile ilgili sorular üzerine, "19 Eylül'de, Kobani'den bir göç dalgasının gelebileceğini düşündüklerini ve gelenleri mümkün olduğu kadar sınırın önünde karşılamayı planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"19 Eylül'de saat 12.50 civarında IŞİD Kobani'den gelen insanların 5-6 kilometre arkasına kadar yaklaşmıştı. Dolayısıyla oradan gelecek kardeşlerimizin hayati bir riskle karşı karşıya olduğu kararını verdik. Sayın Başbakanımız Bakü'deydi, telefonla konuşarak kararlaştırdık ve 12.50 sırasında Kobani'den gelen insanlara kapılarımızı açtık. Eksikler olabilir, onları iyi niyetli bir şekilde konuşuruz ama dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ülke 18 saat içerisinde 70 bin sığınmacıyı alamaz.”

Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ülkemizdeki Suriyeliler ile ilgili de bilgi verdi: "Türkiye'de 1 milyon 600 bin civarında Suriyeli kardeşimiz var, şu ya da bu etnik kökenden, şu ya da bu mezhepten meşrepten, bunların yaklaşık 1 milyon 73 bini biyometrik kayıt altına alınmıştır. İnşallah yıl sonuna kadar bunların tamamının da kayıt altına alınmasına çalışıyoruz. Bu konu da gerçekten önemli bir mesele olarak karşımızda duruyor. Bu çerçevede Suriye'deki 1,6 milyon Suriyelinin gelmesi belki şu anda sosyal ve ekonomik yük olarak görünüyor ama inşallah bu Türkiye'nin bölgeyi entegre etmek, bölgeyle kardeşlik bağlarının artırılması projesinin bir alt ayrımı haline gelir".

S.Hb.06.11.2014/01
İlgili Haberler