İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Lider Ülkeler Okulların Güvenliği İçin İstanbul Yol Haritasında Uzlaştı 30 Ekim 2014

LİDER ÜLKELER OKULLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN İSTANBUL YOL HARİTASINDA UZLAŞTI

30 - 31 Ekim 2014, İstanbul

BM tarafından Güneydoğu Avrupa bölgesinde lider ülke seçilen Türkiye adına AFAD, ‘Okul Güvenliği Küresel Girişimi’ kapsamında 17 ülkenin katılımıyla başlayan "Okul Güvenliği" toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi.

Başbakanlık AFAD'ın öncülüğünde okulların afetler karşısında güvenli hale getirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda alınacak kararlar, 2015'te Japonya'da yapılacak 2. Dünya Afet Risk Azaltma 3. Konferansı için önem taşıyacak.

Karaman’da yaşanan üzücü olayın önleyici tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirten AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, “Birkaç saatliğine de olsa bu toplantının sonuç bildirgesine yönelik karar alma aşamasında yer almak istedim. Çünkü biz afetle mücadele etmeyi bilen, dayanıklı bir toplum yaratmaya çalışıyoruz. Kazadan ve afetten korunma süreci çok önemlidir. Bunu gerçekleştirmek için de bireyler bazında çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyoruz. Ne yapılırsa yapılsın, hangi metodoloji uygulanırsa uygulansın herşey bireylerin bilinç düzeyiyle şekilleniyor. Biz Afete Hazır Türkiye kampanyasıyla büyük bir adım attık. Okullar bunun önemli bir parçasıdır. Yıllardır çalışmalarımızı büyük bir özveriyle sürdürüyoruz. Okullarımızı daha güvenli hale getiriyoruz. Bireyleri eğiterek yola çıkıyor ve çocuklardan ailelere ulaşmak istiyoruz. Bizim esas amacımız, yaptığımız çalışmalarla daha bilinçli bir toplum yaratmaktır” dedi. AFAD Başkanı Sayın OKTAY, 1999 depreminde ülke genelindeki okulların yüzde 25’i depreme ve doğal afetlere karşı dayanıklı iken, yürütülen yoğun çalışmaların ardından bu oranın bugün yüzde 80’lere ulaştığını söyledi. 2017 sonunda ülke genelindeki tüm okulların güçlendirme çalışmasının tamamlanmış olacağını belirtti.

Başbakanlık AFAD öncülüğünde 30-31 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da 17 ülkenin katılımı ile düzenlenen “Güvenli Okullar İçin Lider Ülkeler Bakanlar Toplantısı”ndan önemli kararlar çıktı. Lider ülkeler, Okul Güvenliği için “İstanbul Yol Haritası’nda mutabık kaldı. Toplantıda her bir ülkenin tamamen kendilerine ait ulusal bir “Güvenli Okullar Devlet Politikası’nın bulunması gerektiği; daha fazla ülkenin bu çalışmalara dahil edilmesi, ülkeler arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımının artırılması yoluna gidilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi konularında uzlaşı sağlandı.

İstanbul’da 1162 kamu binası onarıldı, 103 bina da çalışmaya dahil edilecek

İstanbul’da yürütülen çalışmalara dair BM Lider Ülkeler Üyelerini bilgilendiren Vali Vasip ŞAHİN, 847 binada güçlendirme ve onarım yapıldığını, 57 binada ise güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Beş binadaki çalışmaların ise ihale aşamasında olduğu bilgisini veren Vali Şahin, “Toplamda 909 bina güçlendirme ve onarım kapsamında. 207 bina yıkılıp yeniden yapıldı. Bu binalar sadece okullar değil, hastaneler, yurtlar ve sosyal hizmet binalarıdır. Şu ana kadar İstanbul genelinde toplamda 1054 binada çalışma yapılmıştır. 103 bina da bu güçlendirme ve onarım çalışması kapsamına dahil edilecektir. Bu çalışmaların ardından 1162 kamu binası artık olası bir afete karşı daha dayanıklı hale getirildi” diye konuştu.

Türkiye, BM bünyesinde en hızlı ilerleme gösteren ülke

Türkiye’nin BM tarafından en hızlı ilerleme gösteren ülke olarak gösterilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Sayın Vali ŞAHİN, bu nedenle Güvenli Okullar için Lider Ülkeler Toplantısı’yla bu büyük projenin liderliğinin Türkiye’ye verildiğini söyledi.

AFAD’la birlikte başarılı eğitimler veriyoruz

AFAD ile birlikte yürütülen çalışmalarla bugüne kadar 30 bin öğretmen ve 300 bin öğrenciye ulaşıldığını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK, Türkiye çapında geçen yıl Antalya’da AFAD koordinasyonunda Afet Acil Durum Eylem Planlarının yapılması konusunda 1250 öğretmene eğitim verildiğini, afet bilincinin ülke geneline yayılması amacıyla da 2556 formatörün eğitim çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

“Türkiye’nin Tecrübeleriyle Hızlı Yol Kat Edilecek”

Toplantının ilk gününde konuşan AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Halil AFŞARATA, afetlere karşı riskin azaltılması çalışmasının okullardan başladığını belirterek, uluslararası organizasyonlarda farkındalık yaratıldığını, bu nedenle toplantıda alınacak kararların hayati önem taşıdığını söyledi.

Daha güvenli yarınlar için de bugün büyük yatırımların hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen AFŞARATA, "Afetler aynı zamanda uzun vadedeki kalkınma hamlelerini de etkiliyor. AFAD 2009 senesinde kurulduktan sonra önleyici hizmete de çok önem vermeye başladı. Afet riskine maruz kalma sürecini ve bu aşamadaki zafiyeti insan odaklı ele almak istiyoruz. Riski algılamak, buna ekonomik olarak hazır olmak, afete duyarlı bir yaşam kültürü oluşturmak ve afet yaşandığı an bununla mücadele etmek hayati önem taşıyor. AFAD olarak, bu çalışmaların BM şemsiyesi altında standart uygulamalara dönüşmesi için yoğun bir çaba içerisindeyiz." diye konuştu.

Bu Sürecin Hızlanması Şart

Güvenli okullar gibi çok önemli bir konudaki çalışmalara öncülük eden Türkiye’nin uluslararası oluşumların okul güvenliği alanındaki deneyimlerini, güçlerini birleştirmek ve küresel bir ittifak oluşturmak için büyük bir çalışma yürüttüğünü dile getiren BM Afet Risklerini Azaltma Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Sayın Margareta WAHLSTRÖM, “Tüm ülkeler afetlerin önlenmesi, hazırlık amacıyla okulların güvenliğine yönelik olarak sürdürülebilir nitelikte çok önemli çalışmalar yürütüyorlar, yatırımlar yapıyorlar. Bu toplantıda ülkelerin tecrübelerini dinleyeceğiz ve analiz edeceğiz. Okul güvenliği konusunda alınacak kararlarda gençler de konunun tarafı olarak kararlarda söz hakkına sahip olmayı, katkıda bulunmayı istiyorlar. Onları da süreçler içinde çalışmalara dahil etmemizi bekliyorlar. Bunu da hep birlikte dikkate almalıyız. Fakat tüm bu süreçlerin hızlanması şart” dedi.

2006’da başlatılan ilk küresel çalışmada kamu tesisleri, fiziki altyapı ve okulların gündeme alındığını söyleyen Wahlström, “Asya’da 1 milyon okul ve hastaneyi kapsayan bir girişim hayata geçirildi. Tüm bu çalışmalarda amacımız toplumda bir emniyet ve önleme kültürü yaratabilmektir. Bu toplantıda tüm bu girişimleri hızlandırmayı ve 2015’teki toplantıda BM şemsiyesi altında netleştirmeyi istiyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler