İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Köpekli Arama Timleri Yeterlilik Sınavına Girdi 30 Ekim 2014

13 - 26 Ekim 2014, İzmir

KÖPEKLİ ARAMA TİMLERİ YETERLİLİK SINAVINA GİRDİ

Sertifikası bulunmayan, sertifika süresi dolan ve ferdi gönüllülerden belirli şartları taşıyan 26 köpekli arama timi, 13 – 26 Ekim tarihlerinde İzmir’de düzenlenen ‘Köpekli Arama Timleri Eğitim Yeterlilik ve Görev Yeterlilik Sınavları’na katıldı.

Afet ve acil durumlarda canlı aramaya yönelik faaliyet gösteren köpekli arama timlerinin 2014 yılı eğitim yeterlilik ve görev yeterlilik sınavları 13 – 26 Ekim 2014 tarihlerinde AFAD İzmir Arama Kurtarma Birliği’nde gerçekleştirildi. Sertifikası bulunmayan, sertifika süresi dolan ve ferdi gönüllülerden belirli şartları taşıyan 26 köpekli arama timi, ‘Köpekli Arama Timleri Eğitim Yeterlilik ve Görev Yeterlilik Sınavları’na katıldı.

14 Tim Eğitim Yeterliliği, 5 Tim Görev Yeterliliği Aldı

AFAD Arama Kurtarma Birlikleri, AFAD İl Müdürlükleri, LİDAM, AKUT ve gönüllülerden oluşan 26 ayrı köpekli arama timinin katıldığı sınavlarda, 14 tim eğitim yeterlilik, 5 tim ise görev yeterlilik sertifikası aldı. 7 timin herhangi bir yeterlilik elde edemediği sınavlarda 1. aşamayı geçerek eğitim yeterliliği sertifikası almaya hak kazanan timler, görev yeterliliği için eğitilecek. 2. aşamayı geçerek görev yeterlilik sertifikası almaya hak kazanan timler ise afet ve acil durumlarda arama kurtarma çalışmalarında görev alabilecek.

Komisyon, AFAD Arama Kurtarma Uzmanları İle STK Temsilcilerinden

Timleri değerlendiren komisyonda Abdülgazi ERDOĞAN, Gürsu ERKANDIR, Niyazi ÖZBEK, Tuncay TURHAN ve Ali Rıza BADEM’in oluşturduğu AFAD Arama Kurtarma Uzmanları ve STK’ları temsilen Özgür BOZOĞLU ile Zeynep Elif KAHRİMAN yer aldı.

İlgili Haberler