İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak: “Hedefimiz Samsatlıların Önümüzdeki Kış Yeni ve Güvenli Konutlarında Oturmaları” 06 Mart 2017

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, TBMM Başkanvekili Sn. Ahmet Aydın ve AFAD Başkanı Sn. Halis Bilden ile birlikte 5.5 büyüklüğündeki depremin yaralarını saran Adıyaman’ın Samsat ilçesini ziyaret etti.

Sn. Kaynak, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın yarısının Kuzeydoğu Anadolu fay hattında birinci dereceden, diğer yarısının da ikinci dereceden deprem bölgesinde yer aldığını anımsattı.

5,5 şiddetindeki depremin ardından şu ana kadar 200'ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini ifade eden Sn. Kaynak, "Artçı depremlerin en büyüğü 4,3 oldu. Bugün sabah da 3,8 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Bu beklenen bir şey. Özetle Samsat'ta perşembe günü yaşanan depremin ardından yaşananlar normal artçı deprem seyrinde." diye konuştu.

Bölgede depremin hemen ardından AFAD başta olmak üzere Valilik, Belediye, Kızılay, hemen her kurumun olaya müdahil olduğuna işaret eden Sn. Kaynak "Samsat'ta toplam bin 900 civarında hane var. Samsat ve 16 köyünde bu bin 900 hanenin şu ana kadar tespit edilen binden fazla hanede ağır hasar meydana gelmiş vaziyette. 400'den fazla evde de hafif hasar meydana gelmiş durumda. 22 tane konut ise tam manasıyla yıkılmış durumda. Malum eğitim öğretimin açık olduğu bir dönemdeyiz. Valiliğimiz koordinesinde okullar hızlıca tahliye edildiler. Samsat'ta yaklaşık bin 500 öğrencinin okuduğu biri anaokulu olmak üzere 12 okulda ve 8 derslikte hasar meydana geldiğini tespit etmiş vaziyetteyiz.”dedi.

Hane sayısından daha fazla çadır kurulduğunu ifade eden Başbakan Yardımcımız, depremzedelerin yemek ve su gibi ihtiyaçların da eksizsiz olarak karşılandığını belirtti:

"Bu bölgede yaşayan nüfusumuz toplam 7 bin 920 kişidir. Şu anda burada Kızılayımız tarafından 7 bin kişilik sıcak yemek ikramı yapılmaktadır.  Şunu anlayışla karşılıyoruz, bütün insanlar evleri hasar görmese bile artçı depremler ve sarsıntıların verdiği endişeyle evlerine girmekte, kendi yemeklerini kendileri yapıp yemekte endişe ediyorlar. Biz bunu anlayışla karşılıyoruz. Bu normal, insani bir endişedir. O sebeple bu durum, insanlarımız huzur içerisinde kendi evlerine dönünceye kadar devam edecektir."

Samsat'ta acilen kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için belediye binasının geçici bir binaya taşınacağını söyleyen Veysi Kaynak, Kaymakamlık işlemlerinin de geçici olarak başka bir binada hizmet vermesini sağlamak istediklerine dikkati çekti.

Hasar tespitini kısa sürede tamamlayacaklarını bildiren Sn. Kaynak, şunları kaydetti:

"Hasar tespitinden sonra bu hasar görmüş yapıların çok kısa sürede yeniden yapılmasına bakacağız. Tabii ki hangi yöntemle yapılacağını ayrıca tartışabiliriz. Yani evini yapana yardım ödeneğiyle mi yoksa başka şekilde mi ona bakacağız. Bakanlar Kurulundan afete maruz kararını alıp arkasından bu yapıların bir an önce yerine yenisini koyma hedefindeyiz. Hedefimiz önümüzdeki kışa girerken insanlarımızın yeni ve güvenli kendi konutlarına oturmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için gayret sarf edeceğiz."

İlgili Haberler