İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Suriyeli Çocukların Eğitimi İçin İyi Niyet Anlaşması 22 Ekim 2014

22 Ekim 2014 Çarşamba, Ankara

SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN İYİ NİYET ANLAŞMASI

Başbakanlık AFAD ile Katar merkezli Education Above All - EAA (Herşeyden Önce Eğitim) vakfı arasında, temel eğitimden yoksun Suriyeli çocuklara destek verilmesine yönelik iyi niyet anlaşması imzalandı.

İmza töreninde, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Katar Emiri'nin annesi Şeyha Moza bint Nasser, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam hazır bulundu.

Törende savaş mağduru Suriyeli çocuklara temel eğitim desteği verilmesi konusunda AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ile EAA Vakfı, “Educate A Child - EAC” (Bir Çocuk Okut) Programı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Marcio Barbosa arasında mutabakat muhtırası imzalandı.

Anlaşma öncesinde bilgi veren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Sayın Emine Erdoğan ve Sayın Moza bin Nasser ile dün Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konteyner ve çadır kente barınan Suriyelileri ziyaret ettiklerini anımsattı.

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, barınma merkezlerinde 220 bin, ülke genelinde de 1,5 milyonu aşkın Suriyelinin bulunduğuna işaret ederek, maalesef bunların çocuklarının bir kısmının tamamıyla eğitimin dışında kaldığını vurguladı.

Sayın Kurtulmuş, anlaşma zaptı çerçevesinde bu Suriyeli çocukların eğitimini sağlayabilecek bir takım çalışmalar yapılacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Bunların nerede olacağı, hangi illerde yapılacağı ise kasımda buraya gelecek Katar heyeti ve AFAD'ın yapacağı çalışmalarla belirlenecek. Suriyeli mültecilerin çocuklarıyla ilgili eğitim çalışmaları olacak. Her iki kurumumuzun atacağı imzalar bir çerçeve anlaşmasıdır, genel bir iyi niyet anlaşmasıdır. Hangi projenin, ne şekilde, nerede yapılacağıyla ilgili bugün itibarıyla netleşmiş bir program çalışması yoktur. Ama karşılıklı bir niyet mutabakatı var. Dolayısıyla Katar ile bu alanda yapılacak işbirliklerinin zaten her iki ülke arasında var olan samimi ve dostça ilişkileri daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Özellikle üçüncü ülkelerde yapılacak yatırımların, Afrika ve Asya ile başka ülkelerde yapılacak eğitim alanındaki çalışmaların, Türkiye'deki Suriyelilere yönelik çalışmaların, var olan sıkı işbirliğini çok daha ileri götüreceğini düşünüyorum."

Projelerin kapsamından ziyade ortaya koyduğu niyetin önemli ve değerli olduğunu anlatan Sayın Kurtulmuş, AFAD, TİKA ve Katar'ın vereceği desteklerle çok güzel projelerin ortaya çıkacağına inandığını söyledi.

"Hizmetleri Yakından Görenler Takdir Ediyor"

Sayın Kurtulmuş, dışarıdan bakanların, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılanları "sıradan bir faaliyet olarak" görebileceklerini vurgulayarak, "Sayın Moza'nın dünkü gezilerinden çok olumlu intibalarla ayrıldıklarını gördük. Bunları bizlerle de paylaştı. Türkiye'nin hem eğitim ve sağlık alanlarında hem kampların düzeni anlamında hem de bu kadar insanı kabul edip bunları sorunsuz olarak ülkeye yerleştirme konusunda ortaya konulan çabaların, her türlü takdirin ve övgünün üstünde olduğunu bizzat yerinde gördü. Sayın Moza'nın bir kaç defa kamplardan duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini söyleyebilirim. Belki bu yaptığımız hizmetleri biz biliyoruz da bunu çok tanıtmıyoruz. Bunları yakından görenler yapılan hizmetleri takdir ediyorlar ve bu hizmetlerin devamı için de Türkiye'ye teşekkür ediyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Sayın Kurtulmuş'un bilgilendirmesinin ardından iki ülke arasında Suriyeli sığınmacılara eğitim desteği verilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Basın Müşavirliği

S.Hb.22.10.2014/02

İlgili Haberler