İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Avrupa İnsan Hakları Komiseri: 'Suriye Konusunda, Türkiye... 22 Ekim 2014

21 Ekim 2014, Salı, Ankara

AVRUPA İNSAN HAKLARI KOMİSERİ: ‘SURİYE KONUSUNDA, TÜRKİYE DIŞINDAKİ ÜLKELERİN SORUMLULUK ALMAMASI UTANÇ VERİCİ BİR DURUM’

Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin, savaştan kaçan Suriyelilere kucak açan ‘açık kapı’ politikasını ve AFAD’ın BM standartlarının çok üzerindeki faaliyetlerini öven Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznikes, Başbakanlık AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ı makamında ziyaret etti.

AFAD Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı H. Halil Afşarata ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konseyi Daire Başkanı Feyza Barutçu’nun da katıldığı görüşmede, Ülkemizde bulunan Suriyeli misafirlerin durumu, AFAD barınma merkezlerinin durumu ve Avrupa Konseyi’nin Suriye krizine bakış açısı gibi konular konuşuldu.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Sayın Nils Muiznieks, görüşmede Suriye ve Irak’ta yaşanan olaylar karşısında Türkiye’nin gösterdiği duyarlılık ve yardımseverlik konusunda teşekkürlerini sundu. Muizkines, 2013 yılında AFAD’ın Hatay barınma merkezini ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde gözlemlediğini, çok etkilendiğini; bunu da katıldığı tüm platformlarda dile getirdiğini ifade etti.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ise, Türkiye’nin açık kapı ve misafirperverlik politikasına değinerek, AFAD’ın savaş mağduru Suriyelilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Sayın Oktay, AFAD’ın 10 ilde kurduğu 22 barınma merkezinin sadece barınmaya değil, insanların tüm fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına yönelik dinamik merkezler olduğunu vurguladı ve “Tüm zorluklarına rağmen barınan insanların gündelik hayatlarına devam edebiliyor, yüzlerinin gülebiliyor olması, yapılan çalışmaların bir ödülüdür” dedi.

AFAD Başkanı Sayın Oktay, uluslararası basın kuruluşlarının Türkiye’nin elinden gelen tüm yardımı yapmadığı ya da ayrımcılık yaptığı yönündeki haberler konusunda da rahatsız olduklarını söyledi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznikes, Türkiye dışında, diğer ülkelerin sorumluluk almamasını utanç verici bir durum olarak değerlendirdi. Türkiye’nin açık kapı politikasını, diğer ülkelerin de uygulaması gerektiğini belirtti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’den AFAD’a Övgü

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, geçtiğimiz Almanya’da Federal Basın Merkezi'nde katıldığı bir etkinlikte, ‘Türkiye tek başına, tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerden 10 kat daha fazla Suriyeliyi kabul ettiğini hatırlatarak, “Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bir kısmı diğer ülkeler tarafından kabul edilmeli, Türkiye’ye mali yardım sağlanmalı" demişti.

Muzinieks, AFAD'ın faaliyetlerinden çok etkilendiğini de belirtmiş ve dünyaya örnek bir iş yapığını söylemişti.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Basın Müşavirliği

İlgili Haberler