İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“O Kahraman Benim” Kampanyasının Lansmanı Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak’ın Katılımlarıyla Gerçekleştirildi 07 Mart 2017

AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası “O Kahraman Benim”in tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak ve AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden’in katılımlarıyla AFAD’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak, afet durumlarında ilk 72 saatin çok kritik olduğunun altını çizerek, “Bu nedenle arama kurtarma ekiplerinin müdahaleleri kadar olay yerinde bulunan kişilerin soğukkanlı ve planlı davranışları da çok önemlidir. İşte biz de, “Asıl Kahraman Sizsiniz” sloganıyla hayata geçireceğimiz bu proje ile daha çok can kurtarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitimler ve tatbikatlar düzenleyerek vatandaşlarla iç içe bir afet ve acil durum yönetim sistemini hayata geçirileceğini söyleyen Sn. Kaynak, “Eğitimlerini tamamlayan AFAD gönüllüleri ise; hafif arama-kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, sığınakların yönetimi gibi konularda profesyonel ekiplere destek olmak üzere sistemdeki yerini alacaktır. “ diye konuştu.

Kampanya tanıtımı kapsamında AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden de bir konuşma yaparak AFAD’ın afet ve acil durumların en etkin şekilde yönetilebilmesi için kurulduğu günden bu yana önemli çalışmalara imza attığını belirtti. “Türkiye Afet Müdahale Planı ile Afet Yönetim Sistemimizin önemli bir bölümünü hayata geçirdik. Artık vatandaşlarımızı da bu sisteme aktif şekilde dahil etme zamanı geldi.” diyen Sn. Bilden,  “Bugün afet ve acil durum yönetim sistemimiz içinde AFAD Gönüllüsü olarak, vatandaşlarımızın da yer alması için O Kahraman Benim kampanyamızı başlatıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından “O Kahraman Benim” kampanyası kapsamında AFAD gönüllüsü olmak için kayıt yaptıran vatandaşlarla canlı bağlantı yapıldı. Ardından dört ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikatlar canlı olarak takip edildi. Kahramanmaraş’ta “Deprem”, Erzincan’da “Heyelan”, Rize’de “Sel” ve Bursa’da “KBRN” (Kimyasal, Biyolojik, Nükleer ve Radyasyon) tatbikatları gerçekleştirildi.

İlgili Haberler