İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD, Türk Cumhuriyetlerini Depremde İşbirliğine Çağırdı 09 Eylül 2014

2 – 7 Eylül 2014, Bişkek - KIRGIZİSTAN

AFAD, TÜRK CUMHURİYETLERİNİ DEPREMDE İŞBİRLİĞİNE ÇAĞIRDI

AFAD, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 2-7 Eylül tarihlerinde düzenlenen ‘Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın altıncısında Türk Cumhuriyetlerini deprem konusunda bilimsel işbirliğine çağırdı.

İki yılda bir Türk Cumhuriyetlerinde düzenlenen kurultayın altıncısı bu yıl 2-7 Eylül tarihleri arasında Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin çalışmalarıyla Kırgız Cumhuriyetinin Başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi. Kurultayda, İpekyolu üzerindeki şehirlerin deprem riskleri ve deprem konusunda bilimsel işbirliği konularında bir oturumun yanı sıra bir de forum düzenlendi. AFAD Deprem Uzmanları, düzenlenen oturumda katılımcı ülkelere işbirliği çağrısında bulundu ve işbirliğinin yazılı hale getirilmesi için Taslak İşbirliği Protokolü’nü temsilcilere sundu.

Hem Türk Cumhuriyetleri Hem Asya Ülkeleri Davet Edildi

Kurultay’ın 3. gününde gerçekleştirilen İpekyolu’nda Deprem Gerçeği ve Bilimsel İşbirliği Forumu’na, Türkiye adına AFAD’ı temsilen, Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan Mühendis Meltem TÜRKOĞLU ve Kuvvetli Yer Hareketleri Grup Başkanı Yüksek Mühendis Ulubey ÇEKEN ile Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığından Mühendis Dr. Cemile ÖZTÜRK AKCA katıldı. Forum’da AFAD Ulusal Sismolojik Gözlem Ağları ile AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi’ni katılımcılara anlatan Meltem TÜRKOĞLU, katılımcı ülkeler Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Makedonya, Macaristan ve Ukrayna’ya deprem konusunda işbirliği çağırısında bulundu. Türkiye’nin çağrısının somutlaştırılması ve yazılı bir zemine oturtulması için Taslak İşbirliği Protokolü, temsilcilere takdim edildi.

Forum’un çok verimli geçtiğine dikkat çeken AFAD Deprem Uzmanları, ülkelerden olumlu geri bildirimlerin beklendiğini belirttiler. Protokole imzaların koyulmasıyla Türkiye, hem Türk Cumhuriyetleri hem de Asya ülkeleriyle deprem konusunda önemli bir işbirliği sağlamış olacak.

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun ve Kırgız Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek ATAMBAYEV’in desteğiyle düzenlenen kurultay; Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı ve Türk Üniversiteler Birliği’nin müşterek organizasyonunda hayata geçirildi.

İlgili Haberler