İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Ankara, INSARAG Ağır Arama Kurtarma Ekibi Unvanını Kazandı 17 Mart 2017

AFAD’ın Ankara arama - kurtarma birliği, INSARAG sınavı sonucunda uluslararası arama kurtarma faaliyetlerinde öncü ve koordinatör ekip görevi görmesini sağlayacak Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanını almaya hak kazandı.

INSARAG sınavı ile Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi unvanını kazanan AFAD Ankara Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü; müdahale imkan, kapasite ve kabiliyetlerini belgelemiş oldu. Ankara Arama ve Kurtarma Birliği, tüm uluslararası arama – kurtarma faaliyetlerinde, afete uğrayan ülkeye ilk giriş yapan ekip olması durumunda, geçici Varış/Ayrılış Merkezi (RDC) ve Saha Operasyon Koordinasyon Merkezi (OSOCC) yapılarını kurabilecek; diğer ekipler gelene kadarki süreçte yabancı müdahale ve yardım ekiplerinin koordinatörü olarak görev yapacak.

Toplamda 36 saat süren INSARAG sınavında, senaryo gereği: yabancı bir ülkede gerçekleşen deprem haberi alındıktan sonra, ekiplerimiz gerekli hazırlıklarını yaptı ve hareket etti. Ülkeye giriş yapan ilk ekip olan AFAD Ankara ekibi, Varış/Ayrılış Merkezi (RDC) ve Saha Operasyon Koordinasyon Merkezi (OSOCC) yapıların kurdu. Ekiplerimiz INSARAG standartları çerçevesinde arama ve kurtarma faaliyetlerini başarıyla yürüttü ve Uluslararası Ağır Arama Kurtarma Ekibi olmaya hak kazandı.

 INSARAG Nedir?

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG), üye ülkelerin resmi afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu ağdır. INSARAG ağı, ihtiyaç olan bölgelere üyelerinin hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlıyor.

INSARAG, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre’deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır.

Arama kurtarma ekipleri, yapılan sınavlar ile INSARAG standartlarına göre ‘ağır arama kurtarma ekibi’ ve ‘orta ölçekli arama kurtarma ekibi’ olarak sınıflandırılıyor. Üyelik kriterleri ile ekiplerin sınıflarını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi spesifik kriterler yayımlanan kılavuzlarda yer alıyor.

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunuyor.

INSARAG Bölge Lideri: Türkiye

Türkiye, BM INSARAG Afrika - Avrupa - Ortadoğu 2017 yılı bölgesel liderliğini Hollanda'dan devralmıştı.

Türkiye'nin dönem başkanlığı ile AFAD: Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'da yaşanabilecek afetlerde, afet eğitimlerinde ve uluslararası saha tatbikatlarında liderlik görevini yürütecek. Aynı zamanda, arama kurtarma alanında yeterli kapasiteye ulaşamamış pek çok ülkeye de tecrübe aktarımında bulunacak.

İlgili Haberler