İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

İnsani Yardımlarda AFAD Katar İşbirliği 08 Ağustos 2014

7 Ağustos 2014, Perşembe, Ankara

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen Gazze, Irak ve Suriye’ye yönelik insani yardımlarda Katar ile İşbirliği toplantısı Başkanlığımızda gerçekleştirildi.

Ankara Katar Büyükelçisi Salem Mubarrak Al-Shafi, Katar Uluslararası Kalkınma İdaresi Müdürü Ahmad Al-Marıkhy, Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet GÜLLÜOĞLU, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) temsilcileri ile AFAD Daire Başkanları ve uzman yardımcılarından oluşan heyet İnsani Yardımlarda Katar ile İşbirliği hususunda görüşmeler yapmak üzere AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY’ın başkanlığında toplandı.

Katar Heyetine, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 10 ilimizde bulunan 22 geçici barınma merkezlerinde misafir edilen ve barınma merkezleri dışında bulunan Suriyelilerin durumu hakkında bilgi verildi. Suriye’ye yönelik yardımların sıfır noktasında da sürdürüldüğü ve Suriye tarafında bulunan 100’den fazla kampa Türk Kızılayı ve diğer STK’lar aracılığı ile insani yardım gerçekleştirildiği vurgulandı. Toplantıda ayrıca bir süredir Irak’ta yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bölgede mağdur olan Türkmenlere yapılan yardımlar ve kurulacak kamp ile Gazze’ye yapılan yardımlar ve ihtiyaçlar konusunda da istişare ve değerlendirme yapıldı.

AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, Katar ile yapılacak işbirliği için genel bir yapı ve çerçeve belirlenmesinin yerinde olacağını ve işbirliği yapılacak alanların belirlenmesi ile birlikte bu çerçevenin altının doldurulabileceğini belirterek ülkemiz tarafından AFAD koordinasyonunda yürütülen insani yardım faaliyetlerine Katar tarafından verilecek desteklerin minnetle karşılanacağını ifade etti.

Katar Büyükelçiliği yetkilileri, ülkemiz tarafından yürütülen insani yardım faaliyetlerini takdirle karşıladıklarını belirterek, ülke olarak kendileri tarafından Gazze’ye yönelik yürütülen faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulundular. Katar heyeti, Qatar Charity ve Katar Kızılayı’nın bölgede faaliyetlerini sürdürdüklerini ve özellikle Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) aracılığı ile yardımlarını devam ettirdiklerini belitti.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

S.Hb.08.08.2014/01

Daha fazla bilgi için:
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu

Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr |
basin.halklailiskiler@afad.gov.tr

İlgili Haberler