İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Yardım Tırları Iraklı Türkmenler ve Gazze İçin Yola Çıktı 06 Ağustos 2014

6 Ağustos 2014, Çarşamba, Ankara

AFAD Koordinasyonunda TOBB'un Irak'taki Türkmenlere ve Gazze'ye gönderdiği yardımları taşıyan tırlar, Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat OKTAY ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun katılımıyla, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törenin ardından Iraklı Türkmenler ve Gazze için yola çıktı.

Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY yaptığı konuşmada, "Duhok civarında 20 bin kişilik, sadece Türkmenlerin oluşturduğu bir kamp kuruyoruz. Bizim bir heyetimiz şu anda Kuzey Irak'ta. Kampı aslında Sincar'da kuracaktık. Türkmen kardeşlerimizin çoğu Telafer'den oraya gitmişlerdi ama şu an Sincar da riskli bölge. Onun için dün kararı verildi. Bütün ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Kampı Türkmen kardeşlerimize teslim edeceğiz”dedi.

Türkiye'nin şu anda bölgede güvenli bir liman olduğunu bu nedenle zorluk ve sıkıntı çekenlerin bir kısmının Türkiye'ye sığındığını ifade eden Başbakan Yardımcısı ATALAY, bir kısmına da yardım ulaştırmak için çaba sarf edildiğini belirtti.

Irak, Türkmenler, Filistin ile Türkiye'deki ve sınır ötesindeki Suriyelilere yapılan yardımlara da değinen ATALAY, bu yardımların bir kısmının devletin harcamaları, bir kısmının da STK’lar ve vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Gazze'ye 1,5 milyon dolarlık gıda yardımı

Gazze'ye çatışmalar sürdüğü sırada yardım ulaştırmakta zorluklar yaşandığını dile getiren ATALAY, Gazze'ye, Filistin'e bütün kapıların kapatıldığını ifade etti. Açık Refah Kapısı'nın da yeni Mısır yönetimince kapatıldığını belirten ATALAY, kendilerinin ateşkes görüşmelerinde daima Gazze'ye ambargonun kaldırılmasını da şart koştuklarını kaydetti.

BM'nin Filistin'e yardım ulaştırma komitesinin devrede bulunduğunu söyleyen ATALAY, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayı ve TİKA'nın da çeşitli yollarla bölgeye yaklaşık 1,5 milyon dolarlık gıda yardımı ulaştırdığını söyledi. 15 bin ton un ile değişik gıda malzemelerinin de şu günlerde bölgeye sevkiyatıyla ilgilenildiğini belirtti.

Türkiye'nin nerede yardım ihtiyacı, nerede bir mazlum varsa ondan yana olduğunu vurgulayan ATALAY, Türkiye'nin insani yardım alanında şu anda dünyada ABD ve İngiltere'nin ardından üçüncü sırada bulunduğuna işaret etti.

"Tatsız olaylar da yaşamıyor değiliz"

Suriyelilerle ilgili farklı haberlerin çıktığını da dile getiren ATALAY, şu anda Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 100 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğunu, bunların 220 bininin kamplarda kaldığını, yaklaşık 900 bininin de şehirlerde yaşadığını söyledi.

Şehirde yaşayanların ihtiyaçları için yerel yönetimler ve STK’ların yoğun çaba gösterdiğini ifade eden ATALAY, eğitim, sağlık gibi hizmetleri de devlet olarak kendilerinin koordine ettiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı ATALAY konuşmasına şöyle devam etti:

"Bazı yerlerde istemediğimiz, birbirini tahrik eden tatsız olaylar da yaşamıyor değiliz, bunların hepsinin farkındayız. Bu vesileyle vatandaşlara bir çağrıda bulunuyorum: Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize insani yardımlarda cömert olalım ve onlara iyi davranalım. Onlar misafirlerdir, bir ensar bilinciyle o kardeşlerimize sahip çıkalım” dedi.

"Türkmen kamplarında boş yer var"

Suriyeli Türkmenlerle ilgili üç ayrı kamp olduğunu söyleyen ATALAY, bunların Osmanlı İmparatorluğu döneminde Suriye'nin değişik yerlerine yerleştirilen kişiler olduğunu belirtti. ATALAY, "Önce orada kalmak istediler ama sonra bir kısmı Türkiye'ye geldi. Onların da sayısı 22 bin kadardır. Onlar için özel üç kamp kurduk, ayrı kamplarda kalmak istediler. Hatay'da Yayladağı, Osmaniye ve Gaziantep kampımız, Türkmen kardeşlerimizden oluşmaktadır. Orada da halen boş yer var" şeklinde konuştu.

AFAD Başkanı Fuat Oktay ise Irak, Gazze, Suriye ve dünyanın diğer taraflarında sıkıntı çeken insanların üzüntülerini paylaştığını ifade etti. Bunun son derece anlamlı ve değerli bir yardım olduğuna işaret eden OKTAY, "Bunu emanet olarak kabul ediyoruz. Irak ile ilgili yardımı Türkmen kardeşlerimize fiilen ulaştıracağız. Bu yardımlar Gazze’deki kardeşlerimize de ulaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

AFAD Koordinasyonunda 25 Tır İle 25 Bin Gıda Paketi 25 Bin Mağdur Aileye Ulaştırılacak

TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU da Ortadoğu'da ve Doğu Türkistan'da yaşanan acılara duyarsız kalınamayacağını belirterek, 25 tır dolusu yardımın, 25 bin gıda paketi şeklinde 25 bin mağdur aileye AFAD koordinasyonunda ulaştırılacağını söyledi.

HİSARCIKLIOĞLU, son 3 yılda binlerce Türkmen'in çatışmalarda şehit olduğunu, pek çoğunun da evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirterek, bin yıldır Türkmenlerin yurdu olan bölgede Türk varlığını korumanın önemli bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Gazze'de yaşanan insanlık dramına da sessiz kalınamayacağını ifade eden HİSARCIKLIOĞLU, "Bütün bu coğrafyada, Ortadoğu'da, Doğu Türkistan'da yaşanan acı bizim acımız. Bu durumda TOBB olarak elimiz kolumuz bağlı kalamazdık, kalmayacağız" diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU, daha önce de 100 bin Filistinli için değeri 1 milyon lirayı aşan 5 tır dolusu malzemeyi Gazze ve Batı Şeria'ya gönderdiklerini, Kudüs'teki hastaneye yardımda bulunduklarını anımsatarak, Filistin'de Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Yaraların sarılması için bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her türlü girişimde bulunmaya hazır olduklarını dile getiren HİSARCIKLIOĞLU, "Silahla barış kurulmaz, nefretin dili huzura kavuşturmaz. Biz bölgemizde artık sevginin, adaletin ve özgürlüğün hakim olmasını istiyoruz. Masum çocukların ve sivillerin öldürülmesi noktasına kadar varan Gazze'deki saldırıların bir an önce bitmesini ve vicdanları kanatan görüntülerin sona ermesini bekliyoruz" dedi.

T.C. BAŞBAKANLIK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Daha fazla bilgi için:
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu

Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr |
basin.halklailiskiler@afad.gov.tr

İlgili Haberler