İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Avrupa Afet Risk Azaltma Açık Forumu İstanbul’da Başladı 27 Mart 2017

Türkiye’nin dönem başkanı olarak ev sahipliği yaptığı Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu’nun açılışında konuşan Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak, dünya nüfusunun hızla arttığını, bu nüfusun ihtiyacı olan hizmetlerin üretilmesi için kalkınma ve büyümenin sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Forum; Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, UNISDR Genel Sekreter Özel Temsilcisi Sn. Robert Glasser, Avrupa Komisyonu, İnsani Yardım Operasyonları ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü Komisyoneri Sn. Christos Stylianides, Avrupa Konseyi, Demokratik Yönetim Müdürü Sn. Claudia Luciani ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sn. M. Halis Bilden’in açılış konuşmalarıyla başladı.

AFAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen Açık Forum’a, Türkiye ve dünyadan akademisyenler, özel sektör, STK’lar ve ilgili diğer kuruluşların da katılımı ile 500 katılımcı davet edildi.

Açılış konuşmasında, kalkınma ve büyümenin sürdürülebilir bir hal alabilmesi için ise afet risklerinin en alt düzeye indirilmesi ve afetlere karşı direnç amacıyla yatırım yapılmasının şart olduğunu aktaran Sn. Kaynak, 1999 Marmara depremlerinden sonra Türkiye’nin afet yönetim stratejisini yeni baştan ve sağlam bir şekilde inşa etmek için kollarını sıvadığını bildirdi. 

Afetle mücadele etmenin ilk şartının toplumda zihniyet değişimini gerçekleştirmek olduğunu ve bu bilinci gerçekleştirmek için harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti: 

"Misyonumuzu afetlere dirençli toplum olarak belirleyerek işe başladık. Ülke olarak afet yönetiminde sistem kurmaya, riskleri yönetmeye gayret gösterdik. Sistematik, sürdürülebilir, bilişim teknolojilerini, uydu ve havacılık gibi ileri teknolojiyi entegre bir sistem içinde kullanabilen Türkiye Afet Müdahale Planı'nı geliştirdik. Bugün gelinen noktada AFAD örneği gerçekten bir başarı hikayesidir." 

AFAD'ın yalnız Türkiye'de değil, Güney Amerika'dan Afrika'ya, Doğu Avrupa'dan Asya'ya dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun meydana gelen tüm insani kriz ve felaketlerde hızla harekete geçtiğini ve etkin biçimde müdahalede bulunduğunu anlatan Kaynak, bu başarının tüm dünya ülkeleri tarafından da kabul edildiğini söyledi. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük insani krizlerden biri olan Suriye meselesinde de Türkiye'nin tarihi bir rol oynadığını dile getiren Kaynak, bunun nesiller boyu unutulmayacağını belirtti.

"Tarihten gelen vicdani sorumluluğunu yerine getirmiştir"

İnsanların birçok ülke sınırlarında itilip kakıldığı, kadınların karların üstünde bir battaniyeye sarılarak yatmaya çalıştığı görüntülerinin yaşandığı günümüzde Türkiye'nin farklı bir tabloyu hayata geçirdiğini vurgulayan Kaynak, "Türkiye tarihten gelen vicdani sorumluluğunu yerine getirmiştir. Türkiye, Suriye krizi mağdurları için ilk günden beri din, dil, ırk ayrımı yapmadan bunu bir vicdan meselesi olarak görmüş ve açık kapı politikası uygulamıştır. Bu bir insani duruştur. Bugün dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi olarak Türkiye, AFAD koordinasyonunda savaştan, bombadan, tecavüzden kaçan Suriyeli sığınmacılara yeni bir hayat sunma gayreti içerisindedir."  ifadelerini kullandı. 

Sn. Kaynak, Türkiye'nin göç hareketlerinin çok önemli ve stratejik hatta kilit noktasında yer aldığını, Ankara'nın düzensiz göçle olağanüstü mücadele ettiğini, bütün sınırlarında ciddi önlemler aldığını ifade etti. 

Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak, Türkiye'nin bu samimi gayretlerinin paydaş kuruluşlar; BM, AB, Avrupa Komisyonu ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenmesi ve ortak çözümler bulunmasının bütün insanlığın faydasına olduğunu da sözlerine ekledi.

En Cömert Ülke Türkiye

İnsani afetlerin önlenmesi, ekolojiye müdahale edilmemesi gerektiğini belirten Sn. Kaynak, kültürü, medeniyeti, ortak değerlerin aktarılması durumuna dünyada insan eliyle çıkartılan bir kriz kalmayacağını kaydetti.

Kaynak, şöyle devam etti:

“Türkiye dünya insani zirvesinde taahhüt ettiği bütün destekleri yapmıştır. Hangi rakamı taahhüt etmişse onu yerine getirmiştir. Yemen büyükelçisi beni ziyaret etti. İnsani zirvede taahhüt edilen yardımların sadece Türkiye tarafından tamamlandığını söylüyor. Ama orada, 500 bin çocuk ilaçsızlıktan ve açlıktan ölümle burun buruna. Türkiye milli gelirinin önemli bir kısmını, binde 37'sini insani yardımlar için ayırdı ve harcadı. 2010 rakamlarına göre Türkiye dışında yaptığımız insani yardımların toplamı 3 milyar 200 milyon dolardır. Sadece gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bütçelerinin binde 37'sini eğer insani yardımlar için ayırmış olsalardı şimdi elimizde BM'nin Avrupa Birliğinin, Avrupa Komisyonu'nun, uluslararası yardım kuruluşlarının harcayabileceği 3 trilyon dolara yakın bir fon olacaktı."

Sn. Bilden: “Türkiye'de, afet yönetim sistemini hep beraber inşa ediyoruz"

AFAD Başkanı M. Halis Bilden, Türkiye'nin sahip olduğu bilimsel ve uygulamalı bilgi birikimi ile idari, teknik, mali alt yapısıyla risk yönetimini insan odaklı kalkınma süreçleriyle bütünleştirerek sonuç alıcı adımlarla geliştirme ve uygulama sürecinde olduğunu bildirdi.

Sn. Bilden, Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu'nda (EFDRR) yaptığı konuşmada, Türkiye'nin forumun tarihinde ilk kez iki yıl dönem başkanlığını yapacağını söyledi.

Bu durumun kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini belirten Bilden, "Ülkemiz sahip olduğu bilimsel ve uygulamalı bilgi birikimi, idari, teknik, mali alt yapısıyla afet risk yönetimini insan odaklı kalkınma süreçleriyle bütünleştirerek, sonuç alıcı adımlarla geliştirme ve uygulama sürecindedir. Risk odaklı yaklaşımımızı, Türkiye'nin risklerine özgü bir sistemle sonuçlandırdık. Bu sebeple önlem ve hazırlığı önceliğe alan Türkiye'de, afet yönetim sistemini hep beraber inşa ediyoruz." diye konuştu.

Afetin, öncesi, sırası ve sonrasını kapsayan Türkiye Afet Yönetim Sisteminin, temel referans noktalarını küresel belgelerin oluşturduğunu dile getiren Bilden, Sendai Afet Risk Azaltma Belgesi ve bunun yanı sıra Avrupa'da söz konusu çerçevenin uygulamasını destekleyen Avrupa Risk Azaltma Forumu'nun Türkiye sisteminin ana referansları arasında yer aldığını kaydetti.

2017 Damir Çemerin Ödülü

EFDRR tarafından her yıl verilen Damir Çemerin Yerel Değişim ödülü açılış töreninde Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak ve UNISDR Genel Sekreter Özel Temsilcisi Sn. Robert Glasser tarafından sahiplerine verildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda; İstanbul ilinde toplumun afetlere karşı sosyal hasar görebilirliğini belirleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ve toplumda afet ve acil durum konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini artırmak, gönüllü faaliyetlere katılımın artırılmasına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Genç Gönüllüler - Afet ve Acil Durum Gönüllüleri Platformu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü layık görüldü.

İstanbul, Yalova, Kocaeli ve Antalya Afete Dirençli Şehirler seçildi

Açılış konuşmalarının ardından UNISDR tarafından başlatılan “Dirençli Şehirler” kampanyasında afetlere hazırlıklı şehir olmak için belirlenen on kriteri yerine getiren şehirlere sertifikaları verildi.

Daha önce Gaziantep ilimizin aldığı sertifikayı almaya hak kazanan Dirençli Şehir sertifikasını İstanbul, Antalya ve Yalova ve Kocaeli illerimiz de törenle teslim aldı.

Sn. Bilden ve Sn. Glasserr görüşmesi

AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden ve UNISDR Genel Sekreter Özel Temsilcisi Sn. Robert Glasserr akşam saatlerinde ikili bir görüşme gerçekleştirdiler. Bilden ve Glasserr başta afet risklerinin azaltılması konusu olmak üzere bölgesel ve ilgili konular hakkında görüş alışverişinde bulundular.

EFDRR hakkında

Her yıl tüm üyelerin katılımıyla düzenlenen EFDRR toplantısı, Türkiye’nin dönem başkanlığında ilk kez Açık Forum (Open Forum) olarak düzenleniyor.

Açık forum toplantısı, 2017 yılı Mayıs ayında Meksika’da düzenlenecek olan 5. Afet Risk Azaltma Küresel Platform toplantısına hazırlık niteliği de taşıyor.

İlgili Haberler