İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Gazze’de Hastalanan Kızılay Görevlisi Türkiye’ye Getirildi. 30 Temmuz 2014

30 Temmuz 2014, Çarşamba, Ankara
Serhat Şaylan, Gazze’de görev yaparken ateşli bir hastalıkla başlayan rahatsızlığının ilerlemesi üerine tedavisine Kudüs’te devam edildi. İleri tedkik tedavisi yapılması için AFAD koordinasyonu ile Kızılay görevlisi Türkiye’ye getirildi.
Türkiye'nin, Gazze'ye yardımlarını ulaştırmak için bölgede bulunan ve ağır bir hastalık geçiren Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan Başbakanlık AFAD'ın koordinasyonu ve Sağlık Bakanlığı'nın girişimiyle ülkemize getirildi.
Akciğer enfeksiyonu geçiren Şaylan'ı Kudüs'ten alan uçak, saat 02.45'te Esenboğa Havalimanı'na indi.
Burada sağlık görevlileri, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay yetkilileri tarafından karşılanan Şaylan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.
Uçak Ambulansı Doktoru Mehmet Gök, yaptığı açıklamada, hastalık tanısının Gazze’de konulduğunu ve tedavisinin hemen başladığı söyledi. Ardından İsrail saldırıları yüzünden tedavisinin Kudüs’te devam edildiğini ancak ciddi akciğer enfeksiyonu ve akut böbrek yetmezliği bulunduğundan dolayı ileri tetkik tedavisi için Türkiye’ye getirilmesi uygun görüldüğünü söyledi.
Serhat Şaylan'ın bulunduğu bölgede yaklaşık bir hafta tedavi gördüğünü belirten Gök, şu anki durumunun stabil olduğunu söyledi.
Hastanın Türkiye'ye getirilmesine yönelik operasyonun oldukça iyi organize edildiğini ifade eden Gök, emeği geçenlere teşekkür etti.
Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, ağır bir hastalık geçiren Serhat Şaylan'ın AFAD'ın koordinasyonu ve Sağlık Bakanlığı'nın girişimiyle, Türkiye'ye getirildiğini söyledi
T.C. BAŞBAKANLIK
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
www.afad.gov.tr
S.Hb.30.07.2014/01
İlgili Haberler