İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye AFAD İle Orta Afrika’ya Umut Olmaya Devam Ediyor 25 Temmuz 2014

25 Temmuz 2014, Cuma, Ankara
Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan insani kriz nedeniyle Başbakanlık AFAD Orta Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere Çad ve Kamerun gibi çevre ülkelere sığınan Müslümanlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. “İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları (İDSB) tarafından temin edilen yaklaşık 25 tonluk insani yardım malzemesi AFAD koordinasyonunda Kamerun’un başkenti Yaoundé’ye iniş yaptı.
Mart ayından bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle özellikle Müslümanlar açlık, sefalet ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Saldırılar sebebiyle Kamerun, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti başta olmak üzere civar ülkelere sığınan Müslümanlara yardım eli uzatmak amacıyla başlatılan “ İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından temin edilen ve içinde battaniye, beşik örtüsü, genel maksat çadırı, kıyafet ve su arıtma kesecikleri bulunan yaklaşık 25 tonluk insani yardım malzemesi AFAD koordinasyonunda 24 Temmuz’da İstanbul’dan hareket eden Türk Hava Yolları’na (THY) ait kargo uçağı Kamerun’un başkenti Yaoundé’ye ulaştı.
“İnsani Yardım Platformu Orta Afrika Cumhuriyeti İnsani Yardım Kampanyası” çerçevesinde Çad’a ilaç, gıda, battaniye, giyim eşyası vb. malzemelerden oluşan yaklaşık 55 tonluk insani yardım malzemesi de Başbakanlık AFAD’dan iki uzman personel ile birlikte 11 Haziran’da ulaştırılmıştı.
Gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkabilecek ihtiyaçların karşılanması için AFAD’ın yürüttüğü insani yardım faaliyetleri devam edecektir.

AFAD Hakkında;
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” olarak afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

T.C. BAŞBAKANLIK
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Daha fazla bilgi için:
Kurumsal İletişim Çalışma Grubu
Tel: +90 312 258 23 23 | Faks: +90 312 220 26 14
www.afad.gov.tr | basin.halklailiskiler@afad.gov.tr
İlgili Haberler