İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu (EFDRR) Kapanış Seremonisi ile Sona Erdi 31 Mart 2017

Avrupa Afet Risklerinin Azaltılması Forumu (EFDRR) AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden’in kapanış konuşması ve sonuç bildirgesinin yayımlanmasıyla sona erdi.

Türkiye’nin şu anda dönem başkanı olduğu Avrupa Afet Risklerini Azaltılması Forumu ilk kez, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve özel sektörün de dahil edilmesiyle İstanbul’da Açık Forum olarak düzenlendi. Yaklaşık 500 katılımcının iştirak ettiğini forumda 1 üst düzey oturum, 6 teknik oturum ve 1 özel oturum yapıldı.

EFDRR kapanış töreninde bir konuşma yapan Sn. M. Halis Bilden, Açık Forum’un sonuçlarının Meksika da düzenlenecek olan Küresel Platform için önemli katkılar sağladığını söyleyerek “Forumun tüm üye ülkeler ve katılanlar açısından yararlı geçtiğini umuyorum.  Paylaşılan bilgi, deneyim ve çıkarılan derslerin Sendai Çerçevesinin uygulanmasının ve izlenmesinin geliştirilmesi açısından fırsat olduğunu düşünüyorum. Umarım sizler bu vesileyle ülkemizin misafirperverliğini de tanıma şansı bulmuşsunuzdur.” şeklinde konuştu.

AFAD Başkanı Sn. Bilden tüm katılımcılara ve konuklara teşekkür ederek EFDRR oturumlarında tartışılan, altı çizilen konuları dört madde halinde özetledi.

“Öncelikle afet riskinin azaltılması için teşviklerin yaratılması ve Sendai'nin sonuçlarını değerlendirirken, işimiz gereği her şeyden once insan odaklı yaklaşımları öne çıkarmak gerekmektedir. Aynı zamanda engelli, mülteci ve yaşlılarda dahil olmak üzere, savunmasız vatandaşların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.”

Felaket risklerinin azaltılmasına yönelik teşviklerin önemine de vurgu yapan Sn. Bilden “Avrupa, yeşil finansman veya kapsamlı ve sürdürülebilir bir finansal sektörün geliştirilmesi için oldukça fazla ilerleme kaydediyor. Kritik bir önem taşıyan başka bir konu ise, felaket riskini azaltmaya yönelik teşviklerle yeni finansal hizmetler ve ürünlerin yaygınlaşmanın sağlamaktır. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma için politika seçenekleri geliştirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Özel sektörün katkılarının ve yatırımlarının desteklenmesiyle kamu üstündeki kaynak yükünün azalabileceğini de söyleyen Sn Bilden, “Birlikte olduğumuz birkaç gün boyunca sürekli duyduğumuz üzere, ulusal stratejilerin yerel kabiliyetlerle paralel olduğundan ve yerel yönetimlerin afet risk azaltımı ile ilgili gerekenleri yerine getirirken yeterli kaynağa sahip olduğundan emin olmak durumundayız. Dayanıklı Kentler Kampanyamız aracılığıyla, Afet Risk Azaltımı içerisinde yerel katılıma yönelik belirli bir istek tesis edildi fakat hala yapılması gereken bir dizi iş bulunmakta.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler