İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

GATA'nın Kongresinde AFAD Konuşuldu 23 Haziran 2014

23 -24 Haziran 2014 Pazartesi- Salı, İstanbul

GATA’NIN KONGRESİNDE AFAD KONUŞULDU

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin(GATA) 23-25 Haziran tarihlerinde Türki Cumhuriyetlerin katılımıyla İstanbul’da düzenlediği Olağanüstü Durumlarda ve Afetlerde Askeri Sağlık Hizmetleri Kongresi’nde AFAD, Türkiye’deki afet ve acil durum yönetim sistemini katılımcılarla paylaştı.

Genelkurmay Başkanı Necdet ÖZEL’in himayelerinde Türki Cumhuriyetlerinden katılımcılarla 23-25 Haziran tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde düzenlediği Olağanüstü Durumlarda ve Afetlerde Askeri Sağlık Hizmetleri Kongresi’nde AFAD, hem Türkiye’deki afet ve acil durum yönetimi sistemini katılımcılarla paylaştı hem de bir stant açtı. Tümgeneral, Tuğgeneral ve Tuğamirallerin yanı sıra farklı rütbelerde profesör, doçent ve uzman askeri tabiplerin iştirak ettiği kongrede katılımcılar, AFAD’a dikkate değer şekilde ilgi gösterdi.

Kongre, afetlerde yapılacak acil tıbbi müdahaleden baş – boyun travmalarına, afet öncesi sağlık planlamalarından afet anındaki planlamalara ve afet sonrası ruhsal tedavilere kadar afetlerde sağlık alanında geniş bir konu yelpazesinde gerçekleştirilen oturumlarla katılımcılar açısından verimli faydalı geçiyor. Marmara Depremi’ndeki tecrübelerin ve buradan çıkarılan derslerin de bizzat yaşayanlar tarafından paylaşıldığı kongre 24-25 Haziran’da da devam edecek.

AFAD Uzman Yardımcısı, Afet ve Acil Durum Yönetim Sistemini Aktardı

Kongrenin ilk gününde Müdahale Daire Başkanlığı’ndan AFAD Uzman Yardımcısı Buğra Kaan YILDIZ, Türkiye’deki afet ve acil durum yönetim sistemini ve sistemin işleyişini askerlerle paylaştı. AFAD’ın kurumsal yapısını ve inşa ettiği afet yönetim sistemini katılımcılarla paylaşan AFAD Uzman Yardımcısı YILDIZ, sürdürülen zarar azaltma, planlama ve müdahale faaliyetlerinden önemli örnekleri katılımcılara anlattı.

Askerler, AFAD Standına İlgi Gösterdi

Askeri sağlık konusunda çalışan katılımcılar, kongredeki AFAD standına ilgi göstererek çalışmalar hakkında bilgi aldı, dağıtılan broşür ve kitapçıklardan talep etti. AFAD İstanbul İl Müdürlüğü’nün ehemmiyetli katkılarıyla açılan stantta il müdürlüğünden tercüman ve kameraman dahil olmak üzere 4 AFAD personeli görev alıyor. Stant 24 Haziran'da da açık kalacak.

4 Türk Cumhuriyeti ve KKTC Katıldı

Kongreye Türkiye’nin dışında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ile Türkmenistan’ın yanı sıra KKTC de katıldı. Katılımcı ülkeler, delegasyon başkanlarıyla birlikte askeri sağlık alanında işbirliği ve koordinasyon toplantıları gerçekleştirdiler.

S.Hb.23.06.2014/01

İlgili Haberler