İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kilis-Öncüpınar’da 1248 Ek Konteyner Hizmete Açıldı 24 Nisan 2017

Kilis'in Öncüpınar Konaklama Tesisleri içinde ek olarak, Kuveyt Yüksek İnsani Yardım Şurası üyesi olan 12 insani yardım organizasyonu ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı iş birliği ve AFAD koordinasyonunda yapımı tamamlanan çift katlı bin 248 konteyner ile bazı tesisler düzenlenen törenle hizmete açıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sn. Yasin Aktay, törende yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan olaylar zinciri nedeniyle insanların evlerinden ve barklarından kopmak zorunda kaldığını belirtti.

Yaşanan bu tür savaşların ve sosyal afetlerin çok acı olduğunu anlatan Aktay, şöyle konuştu:

"Ortada en ufak bir insan hakkı ve ihlali olduğunda sözüm ona insan hakkı gözlemciliği veya insan haklarına pek düşkün o medeni dünyanın müdahale edeceğini düşündüğümüz 21. yüzyılın dünyasında böyle şeyler yaşanır mı? diye soracak olursanız, asla yaşanmazdı. Yaşansaydı mutlaka müdahale olurdu. Birinci gün değilse bile ikinci ya da üçüncü gün müdahale edilirdi. Çocukların vahşice katledilmesi hem de bir katliam neticesinde katledilmesine insanlık sessiz kalmazdı diye düşünülürdü. Biraz da onun rahatlığıyla yaşıyordu dünya. Biraz da onun vermiş olduğu sahte güven duygusu ile yaşıyordu. Aslında insanlar fazla rehavete kapılmışlardı, bugün bunu anlıyoruz. Yaşananlar karşısında dünya aslında imtihan edilmiş oldu ve bu imtihanda bugün 21. yüzyılın insanlığının sınıfta kalmış olduğunu gördük."

AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden açılış töreninde yaptığı konuşmada 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük insani kriz olan Suriye krizinde Türkiye'nin oynadığı tarihi rolün nesiller boyu unutulmayacağına işaret ederek "İnsanlık Avrupa sınırlarında tekmelenirken ve yine Akdeniz'de bir sürü mazlum insan boğulurken, Türkiye tarihten gelen vicdani sorumluluğunu 2011 yılından beri yerine getirmektedir. Bu kriz patlak verdiği günden beri Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla açık kapı politikası izleyerek, gelen herkesin din, dil ve ırk gibi hiçbir ayırım yapmaksızın bu insanlara kapımızı açtık ve biz bu insanları misafir olarak kabul ettik." ifadelerini kullandı.

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Gassan Elzevavi ise Kuveyt olarak böyle insani bir meselede Türkiye'de varlık göstermekten dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

Tek temennilerinin Allah'ın rızasına nail olmak olduğunu anlatan Elzevavi, sözlerine şöyle devam etti:

"İşin özünde olması gereken ve söylenmesi gereken şey, Suriye ve halkıdır. Mazlum, muhtaç ve acı çeken insanlardır. Bizler ne yaparsak yapalım bu aziz Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamak için elbette ki yeterli olamayacaktır. Onlara ne olur bizi affedin ve ne olur bizi mazur görün demek zorundayım. Burada şunu söylememiz lazım Kuveyt'e Türkiye'ye ve Suriye konusunda katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Hayatlar değişir, yarın nelere maruz kalacağımız belli değil, bu nedenle bugünkü duruşlarımız çok önem arz ediyor."

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da Kuveyt yardım kuruluşları desteğiyle şimdiye kadar Elbeyli Konteyner Kent'de bin konteyner ile bir okul ve cami, Öncüpınar Konteyner Kent'de ise bin 248 iki katlı konteyner ile okul, anaokulu, cami ve sosyal tesis yapıldığını açıkladı.

İlgili Haberler