İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başbakan Yardımcımız Sn. Kaynak: “Yemen’e 10 Bin Ton İnsani Yardım Gönderip 2 Sahra Hastanesi Kuracağız” 26 Nisan 2017

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde düzenlenen “Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Konferansı”na katıldı. Sn. Kaynak’a AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, TİKA Başkanı Sn. Serdar Çam ve Türk Kızılayı Başkanı Sn. Kerem Kınık eşlik ettiler.

Yemen için 1,1 milyar dolarlık finansman sağlanacak konferans çerçevesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve Suudi Arabistan Kralı'nın Danışmanı Dr. Abdullah Al Rabeeah ile görüşmeler gerçekleştiren Sn. Kaynak konferansta katılımcılara hitap etti.

Yemen'in nüfusunun neredeyse yüzde 80'ninden fazlasının insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, ülkedeki şehirlerin ve tarihi mirasın harap olduğunu ve bu durumun da terör örgütleri için elverişli ortam oluşturduğunu ifade eden Başbakan Yardımcımız Kaynak, şöyle konuştu:

"Eğer biz yangını orada söndürmeyi başaramazsak yarın çok geç olabilir. Bu yangın önce Yemen'i, sonra bölgeyi ve en son bütün uygar dünyayı tehdit edebilir. Gelin artık konuşmakla vakit kaybetmeyelim. Süratle harekete geçelim, her birimiz elimizi taşın altına koyalım. Yemeni uluslararası camiada hak ettiği yere ve o tarihi önemine uygun bir seviyeye ulaştıralım."

Kaynak, Suriye'de tarihin en büyük dramlarından birinin yaşandığının altını çizerek, "Bir diktatör maalesef akla hayale gelmeyecek yöntemlerle kendi halkını, yetişkin, erkek, kadın ve çocuk demeden katletmektedir. Gerektiğinde kimyasal silah kullanmaktan da çekinmemektedir." şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin Suriye krizinin başladığı 2011'den itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla açık kapı politikası uyguladığını anlatan Kaynak, Türkiye'nin savaştan, kıtlıktan, açlıktan ve ölümden kaçan tüm Suriyeli kardeşlerine kucağını açtığını ifade etti. 

Kaynak, Türkiye'de 3 milyonun üzerinde sığınmacının barındığını, 6 yıllık süreçte kamu ve özel sektörün Suriyeli sığınmacılar için harcadığı toplam miktarın 25 milyar doların üzerinde olduğunu kaydetti. Kaynak, "Ancak bizi üzen ülkemizin bu konuda yalnız bırakılması ve Suriye konusunda da verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve katkıların yapılamamasıdır." diye konuştu.

Ülkelerin birbirine olan güvensizliği ve uluslararası camiada yaşanan güç gösterileri nedeniyle en hayati konularda dahi ortak kararların alınamadığına vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" sözünün ne kadar haklı olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Kaynak, Türkiye'nin 2015 verilerine göre 3.2 milyon dolar acil insani yardımda bulunduğunu, 2016 yılında da bu rakamın 5,8 milyar dolara çıkacağının anlaşıldığını belirterek, bu yardımlarla Türkiye'nin dünyanın en cömert ülkesi olduğuna işaret etti.

Sn. Kaynak AFAD, TİKA ve Türk Kızılayı aracılığıyla 2012'den itibaren Yemen'e acil insani yardımları kesintisiz olarak sürdürdüğünü bildirerek, savaş öncesi verilen 100 milyon dolarlık taahhüdün proje bazında yerine getirildiğini açıkladı. 

Kaynak, gelecek ay başında Yemen'e 10 bin ton insani yardım yapıp, ülkede 2 sahra hastanesi kuracakları bilgisini paylaştı. Sn. Kaynak ayrıca Yemen için düzenlenen taahhüt konferansında Türkiye adına 1 milyon dolarlık yardım taahhüdüne imza attı.

İlgili Haberler