İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye ve Japonya İnsani Yardımda Benzer Ülkeler 19 Nisan 2014

AFAD Başkanı Sayın Dr. Fuat OKTAY, afet yönetimi sistemleri hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmak amacıyla gerçekleştirdiği Japonya ziyaretinin ikinci gününde, Japonya Bayındırlık, Altyapıı ve Ulaştırma Bakanlığı, Kabine Ofisi, Japonya İşbirliği ve Kalkınma Akansı (JICA), İçişleri ve İletişim Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi.
Toplantıda, Japonya'nın afet yönetim sistemi ile risk azaltma, müdahale, iyileştirme aşamaları hakkında bilgi alan Sayın Başkan Dr. Fuat OKTAY, altı ay içinde ulusal ve yerel tüm kamu kurum ve kuruluşlarının dahil olacağı, dünyada model olacak, etkin ve entegre bir Türkiye afet müdahale planı hazırlayacaklarını ifade etti.
Sayın Başkan, Türkiye'nin afetlerle mücadelede kendi stratejik yol haritasını belirlediğini belirterek, "Bu yol haritasına uygun projelerde işbirliğine açığız" mesajı verdi.
Türkiye'de uygulanacak proje ve sistemlerde Japonya'nın teknolojisi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirten Dr. Fuat OKTAY, Japonya'nın da bir bölge gücü olan Türkiye ile birlikte Batı ve Doğu Balkanlar, Kuzey Afrika ve Orta Asya'da yeni işbirliği alanları oluşturabileceğini kaydetti.
Türkiye'nin katılımcı olarak bulunduğu ve Asya'nın Kalbi ülkelerinin dahil olduğu İstanbul Süreci'ne Japonya'nın da destek verebileceğini de sözlerine ekleyen AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY Japonya'nın özellikle, dünyada oldukça dikkat çeken ve 17 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmenin afet bilinci eğitimi alacağı Afet Hazır Okul projesine uluslararası alanda destek sağlamasının kendilerini çok memnun edeceğinin altını çizdi.
Sözlerinin sonunda Japonya'nın da Türkiye gibi karşılık beklemeden, insaniyet namına muhtaç durumdakilere yardım ettiğine dikkat çeken Sayın Başkan, "Belki de bu yüzden Türkiye ve Japonya birbirine bu kadar yakın" dedi.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuiyeti dile getiren JICA'nın üst düzey danışmanı Takeya KIMIO ise, "Biz Türkiye'nin ziyareti öncesi sadece Türkiye'ye odaklanmıştık ama artık Türkiye'nin çevresindeki bölgeye de odaklanıyoruz." mesajını verdi
Japonya Kabine Ofisi Ziyareti
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY ve beraberindeki heyet daha sonra Japonya'daki olası bir felakette afet bölgesinde ilk verilerin derlendiği ve Japonya Başbakanı’na rapor edildiği Afet Koordinasyon Merkezi’ni ziyraret ederek, Japonya müdahale sistemini ülkemizde AFAD koordinesinde uygulanan model ile karşılaştırrak değelendirme imkanı buldu.
İlgili Haberler