İçeriğe Atla Menüye Atla

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Sn. OKA’dan AFAD’a ziyaret 09 Mayıs 2017

Japonya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Hiroshi Oka, AFAD Başkanı Sayın M. Halis Bilden’i makamında ziyaret etti.

Görüşmede Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkileri, Suriyeli mülteciler, afet yönetimi ve afet risklerinin azaltılması konularındaki tedbirler ele alındı.

Büyükelçi Sayın OKA, Türkiye ve Japonya’nın iki deprem ülkesi olarak kuracağı işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı ve 2011 yılında Japonya’da meydana gelen depremde Türkiye’nin ilk yardım gönderen ülke olmasını, sahada gerçekleştirdiği arama kurtarma çalışmalarını hiç unutmadıklarını belirterek tekrar teşekkür etti. Büyükelçi Oka, iki ülkenin afet yönetimi alanında daha somut bir işbirliği kurmasının daha da iyi olacağının altını çizdi.

Sayın Oka’nın ardından söz alan AFAD Başkanı Bilden, Japonya’nın birlikte önemli projeler yürüttüğümüz dost bir ülke olduğunu ifade etti. Özellikle Van depreminde Japon halkının hayatları pahasına bu ülke için sundukları katkıların hiçbir zaman unutulmayacağını belirten Bilden, iki ülkenin deprem konusunda güçlü bir işbirliğine ihtiyacı olduğunu, bu işbirliğini somutlaştırmak için iki devlet başkanı tarafından imzalanacak bir belgeyle birlikte bir altyapı oluşturulabileceğini söyledi.

AFAD Başkanı Sayın Bilden, Suriyeli mülteciler konusunda Japonya’ya ve genelde Pasifik ülkelerine önemli işler düşebileceğini belirterek konunun sadece Amerika ve Rusya’ya bırakıldığında çözüme ulaşmadığını, Japonya, Çin, Körfez ülkeleri gibi diğer ülkelerin de bu konuda inisiyatif almalarının daha umut verici olacağını vurguladı.

Büyükelçi Oka da Japonya olarak nasıl bir katkı sağlayabilecekleri üstüne çok düşündüklerini dile getirerek, “3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye olan saygılarımızı, takdirlerimizi sunuyoruz.” dedi. Mart ayında Gaziantep’teki bir kampı ziyaret ettiğini, kamptaki eğitim faaliyetlerini gözlemlediğini ifade eden Sayın Oka, UNIDO’nun AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki eğitime yönelik gerçekleştirdiği projelere destek olmak istediklerini ifade etti ve Türkiye’deki kampların durumunun çok iyi olduğunu gözlemlediğini dile getirdi.

İlgili Haberler