İçeriğe Atla Menüye Atla

Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Direktörü Sn. Vladimer AFAD’ı ziyaret etti 10 Mayıs 2017

Küresel göçler, göçmen hakları ve göç yönetimi konusunda çalışmalarda bulunan Uluslararası Göç Örgütü’nün Türkiye Direktörü Lado Vladimer, AFAD Başkanı Sayın M. Halis Bilden’i makamında ziyaret etti.

Direktör Lado Gvilava Vladimer, afet yönetimi, acil durum ve Suriyeli göçmenler konusunda işbirliğinin devam etmesi konusunda mütabık olduklarını belirterek Türkiye’de ve dünyada göç konusunda önem sırasına göre çalışmalar yürüttüklerini, ulusal düzeyde 10 binden fazla çalışan ve 450 den fazla ofis ile kamu kuruluşları ve sivil savunma örgütleri ile ortak projeler oluşturduklarını vurguladı.

Şimdiye kadarki tecrübeleri içinde bu kadar fazla mülteci kabul eden bir başka ülke olmadığını ve Suriyeliler hususunda AFAD’ın çalışmalarını ve kampların kalitesi ile ilgili olarak dünyanın hiçbir ülkesinde bu kaliteyi görmediğini belirten Lado Gvilava Vladimer Türk hükümetinin hassasiyetini ve AFAD kurumsal çalışmasını takdirlerini belirtip teşekkürlerini sundu ve AFAD’ın liderliğinde oluşturulan projelerde beraber çalışmak konusunda istekli olduklarını söyledi.

AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden de yardımların dağıtılması konusunda lojistik depolar kurulduğunu belirterek bu şekilde daha önceden farklı organizasyonlar tarafından dağınık şekilde yapılan yardımların düzenli bir hale dönüştürülüp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının sağlandığını, oluşturulan sistemle ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaç duydukları miktarda ve çeşitte yardımların dağıtıldığını ayrıca yardımların yanlış ellere düşmesinin de engellemiş olduğunu vurguladı.

Azez Kampından canlı görüntüler eşliğinde AFAD’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Sn. Bilden, yardımların nasıl dağıtıldığı, depoların özellikleri, kampın içerdiği tesisler, organizasyonun nasıl sağlandığı ve güvenlik hakkında arzu edilirse IOM’nunda yardımlarını oluşturulan bu altyapı üzerinden yapabileceklerini, böylece daha koordinasyonlu bir çalışma olabileceğinin altını çizdi.

İlgili Haberler