İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Anadolu Ajansı Savaş Muhabirliği Eğitimi 19 Mayıs 2017

Savaş ve doğal afet alanlarında canları pahasına görev yapan medya mensupları, Anadolu Ajansı (AA) ile AFAD’ın işbirliğinde düzenlenen ‘9. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi Programı’na katıldı. Muhabirler, afet bölgelerinde hayatta kalmak ve güvenli çalışabilmek için AFAD eğitmenlerinden hem pratik hem teorik eğitimler aldı. Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı birkaç kurum tarafından düzenlenen programa 21 kursiyer katıldı.

18 Mayıs 2017, Ankara/ Olağanüstü koşullarda görev yapan muhabirlere yönelik "9. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi", AA Haber Akademisi, AFAD, Polis Akademisi ve TSK’nın işbirliğiyle düzenlendi. Bir kamu hizmeti olan haberciliği, savaş ve afet gibi zorlu koşullarda canlarını hiçe sayarak yapan muhabirler güvenli çalışabilmek için program kapsamında AFAD’dan eğitim aldı. AFAD eğitmenleri, muhabirlere afet görevlerinde hayatlarını  koruyabilmeleri, riskleri tespit edip önlem alabilmeleri için muhabirlere eğitim verdi.

Savaş Muhabirlerine Doğal Afetlerde Davranış ve Korunma Eğitimi

Programının afetlere ilişkin kısmında AFAD eğitmenleri afet görevlerinde güvenli davranışlar  hakkında teorik bilgilerin yanında  helikopter ile intikal, çadır kurma, GPS ile yön bulma, yüksek katlardan tahliye yöntemleri ve kurtarma ipleri ile iniş ile ilgili  tatbikatlar yapıldı.

“Afet görevlerine hazırlık eğitimi  için uyarlanan Oryantiring ve Hedef Bulma Oyunu ile muhabirler gps kullanarak ve afet eğitimleri ile ilgili soruları cevaplamaya çalışarak ve şifreleri toploayarak  hem hedeften hedefe koştular hem de yarıştılar.

Muhabirler: “AFAD’a Saygımız Eğitimler Sonrası Bir Kat Arttı”

Eğitime katılan muhabirler, AFAD’ın kapasite ve potansiyelini gördükleri program sonrası “AFAD’a olan saygımız bir kat daha arttı.” ifadelerini kullandılar. Doğru bildikleri yanlışları gördüklerini, eğitim sonunda kendilerini daha hazır hissettiklerini belirten muhabirler “Film gibi bir eğitim oldu.” şeklinde konuştular. Eğitim Programı, ekip ruhu, saha çalışmalarında psikolojik ve fiziksel hazırlık, karşılaşılabilecek olumsuz durumlarla baş edebilme, afetzedelerle iletişim ve arazide zorlu koşullarda hayatta kalma konuları ile tamamlandı.

İlgili Haberler