İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Özel sektördeki sivil savunma amirleri AFAD eğitiminde bir araya geldi 20 Mayıs 2017

 

AFAD, çeşitli kamu kuruluşlarındaki sivil savunma amir ve uzmanlara yönelik eğitim programlarından sonra, özel sektör kuruluşları sivil savunma amirlerine de eğitim vermeye başladı.

Farklı illerden gelen 500 farklı özel sektör temsilcisi 20-27 Mayıs arasında 6 gün sürecek olan eğitim için Antalya’da bir araya geldi.

Açılış konuşmasını yapan AFAD Sivil Savunma Dairesi Başkanı Ahmet Atik,  “Ülkemizi afet ve acil durumlarda sıfırıncı dakikaya hazırlıyoruz. Bu amaçla hazırladığımız Türkiye Afet Müdahale Planları (TAMP) tamamlanmıştır. Ulusal ve yerel düzeyde, olay türü ve ölçeğine göre esnek yapıda müdahaleyi gerçekleştirebileceğimiz bir organizasyon sistemi oluşturduk. TAMP’la Devletimizin afet ve acil durumlara müdahalesini planladık şimdi işyerlerimizi ve vatandaşlarımızı afet ve acil durumlara dirençli hale getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Antalya’da düzenlenen eğitim çalışmasında sivil savunma uzman ve amirlerinin, uymak zorunda oldukları mevzuat ve ihtiyaç duyacakları bilgileri paylaşmak, afet ve acil durum karşısında daha bilinçli davranabilmelerini sağlamayı amaçlayan eğitimde, "Sivil Savunma Amiri Görevleri ve Sorumluluğu", "AFAD Gönüllülüğü", "İkaz ve Alarm Sistemi", "Sığınaklar ve Yapılacak Hazırlıklar", "Daire ve Müessese Sivil Savunma Planları", "Afet Bilinci Eğitimi", "Binalarda Yangın ve Tahliye", "Gizlilik Dereceli Evrak ve Gerecin Korunması", "Koruyucu Güvenlik Hizmetleri", "Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler" başlıklı dersler verilecek. 

İlgili Haberler