İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

UNICEF ile Myanmar İnsani Yardım Antlaşması 28 Şubat 2014

(28 Şubat 2014)
AFAD Başkanı Sayın Dr. Fuat OKTAY ve beraberindeki AFAD heyeti ABD’nin New York kentindeki uluslararası temaslarına devam ediyor.
HOPEFOR’un Geleceği 1. Çalışma Grubu Toplantısı ve 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi’ne ilişkin uluslararası temaslar kapsamında AFAD ile UNICEF arasında Myanmar İnsani Yardım Antlaşması imzalandı.
Bilindiği gibi Başbakanlık AFAD *Myanmar’da yaşanan iç çatışmalar sebebiyle insani yardıma ihtiyaç duyan Arakanlı Müslümanlar için yardım kampanyası başlatmıştı. Hayırsever milletimizin bağışlarıyla desteklediği kampanyada toplanan tutarların bir kısmı UNICEF’in “ Rakhine’de Yerlerinden Edilmiş Müslümanlara Acil Su, Sanitasyon ve Hijyen Yardımı Programı” kapsamında kullanılmak için Myanmar’ a gönderilecek.
Söz konusu insani yardım antlaşmasına AFAD adına Başkan Sayın Dr. Fuat OKTAY, UNICEF adına PARMO Direktörü Dominique HYDE imza koydu. İmza seremonisinde Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yaşar Halit ÇEVİK ve UNICEF İcra Direktör Yardımcısı Yoka BRANDT da hazır bulundu.
Başkan Sayın Dr. Fuat OKTAY insani yardım antlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada dünyanın önemli aktörlerinden biri olan Türkiye’nin uzak-yakın coğrafya demeden afet ve acil durumlarda yardıma muhtaç tüm insanlara el uzattığını, bu bağlamda Myanmar’da yaşanan insani drama da sessiz kalmadıklarını belirtti. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla AFAD koordinasyonunda başlattıkları “Myanmar’a Yardım Kampanyası”na değinen Başkanımız başta UNICEF, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Myanmar Kızılhaçı olmak üzere Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı ile bölgede gıda dışı yardım malzemeleri, sağlık, su, sanitasyon ve temizlik malzemeleri, kadın hijyen malzemeleri, battaniye gibi insani yardımları içeren faaliyetleri yürüttüklerinin altını çizdi.
İlgili Haberler