İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Katar Devleti’nden Suriyelilere Anlamlı Bağış 28 Ocak 2014

(28 Ocak 2014)
Katar Devleti Katar Kızılayı aracılığıyla ülkemizde bulunan ve tüm insani ihtiyaçları Başbakanlık AFAD koordinasyonu ile karşılanan Suriye vatandaşlarına yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere 10 milyon USD nakdi bağışta bulundu.
Bağışla ilgili protokole Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı adına Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, Katar Kızılayı adına Rashid Saad AL - MUHANADI ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol BATCHELOR imza koydu.
Başbakanlık AFAD koordinesinde ülkemizde misafir edilen Suriye vatandaşlarına yönelik çalışmaları desteklemek için Katar Devleti Prensi‘nin talimatıyla sağlanan 10 milyon USD Türkiye’de bulunan Suriyelilere 7.000 adet aile çadırı ve 315.000 adet battaniye temininde kullanılacak.
Protokolün imza töreninde konuşan Başkanımız Dr. Fuat OKTAY Suriye’de yaşanan trajedinin devam ettiğini söyleyerek, insanların sınırın Suriye tarafında halen yardıma muhtaç durumda olduklarını belirtti. Türkiye olarak “Açık Kapı Politikası”nı devam ettirdiklerinin altını çizen Başkanımız Dr. Fuat OKTAY “Şu ana kadar Suriyeli misafirlerimizin insani ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak 2.5 milyar USD harcama yaptık. Bu rakama Türk Kızılayımızın ve diğer STK’larımızın harcamaları dahil değil. Bugün insani boyutta yaşanan olaylar sadece Türkiye’nin bir sorunu ve sorumluluğu değil. Tüm dünyanın ve uluslararası camianın elini taşın altına koyarak sorumluluk alması gerekiyor. Bugün bu sorumluluk paylaşımının güzel bir örneğini yaşıyoruz.” dedi.
Törende söz alan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol BATCHELOR ise ilgili protokolle Türkiye’nin üzerindeki yükü ve sorumluluğu paylaşmak adına önemli bir adım atıldığını kaydederek, emeği geçen AFAD’a, Katar Devleti’ne, Katar Kızılayı’na ve Türk Kzılayı’na teşekkür etti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio GUTERRES’in de söz konusu protokol ve bağıştan memnuniyet duyduğunu söyleyen BATCHELOR, Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süren insani trajedinin 2.5 milyon insanı yerlerinden ettiğini ve bunların yarısını çocukların oluşturduğunu belirtti. BATCHELOR sözlerine tüm ülkeler ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını ancak özellikle Türkiye’ye ve Türk Halkına, AFAD’a, Türk Kızılayı’nın gösterdikleri özveri ve yardım severliğe minnettar olduklarını söyleyerek devam etti ve Katar Devleti’nin bu yardımının diğer ülkeler için de cesaretlendirici ve teşvik edici olacağı değerlendirmesinde bulundu.
Katar adına protokolü imzalayan Rashid Saad AL-MUHANADI de gayelerinin Suriyeli kardeşlerine yardımda bulunmak olduğuna işaret ederek organizasyona katkı veren Türkiye’ye, AFAD’a, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne ve Katar Büyükelçiliği’ne teşekkürlerini sundu.
İmza törenine katılan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU ise yaptığı değerlendirmede ülkemizde misafir edilen Suriyeliler konusunda AFAD’ın bir devlet kurumu olmasına rağmen özveriyle konuya sahip çıktığını belirterek, olayın politik yönünü bir tarafa bırakarak insani boyutunda tüm paydaşlar olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Türk Kızılayı olarak her türlü insani yardım faaliyeti için AFAD ve Dışişleri Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını belirten GÜLLÜOĞLU, yaptıkları bağıştan dolayı Katar Devleti ve Katar Kızılayı’na teşekkür etti.
İlgili Haberler