İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Çocukların Gözünden Afetlerden Korunma Yolları 30 Mayıs 2017

“Çocukların Gözüyle Afetler ve Afetleri Önleme Yolları” sergisi, 22 Mayıs- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında AFAD kampüsünde vatandaşların ve sergiye katkı veren okullarımızın beğenisine sunuldu.

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı boyunca her gün iki seans halinde okullara afet eğitimi veriyor. Öğrenciler, Deprem Simülasyon Merkezi’ndeki platformda depremi deneyimliyor; ama daha önemlisi bu deneyimden önce “hazırlıklı olursak afeti nasıl önleriz” anlayışına yönelik hazırlanan interaktif etkinliklere katılıyor. Özel hazırlanmış modeller ve oyunlar ile hem eğlenen, hem de öğrenen öğrenciler, eğitimlerin ardından AFADEM eğitmenlerine değerli geri dönüşler sağladı.

Bu sene öğrencilerin hazırlamış oldukları resim, broşür, afiş, üç boyutlu maket ve karton sunumlardan “Çocukların Gözüyle Afetler ve Afetleri Önleme Yolları” isimli bir sergi düzenlendi. Sergi, 22 Mayıs- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında AFAD kampüsünde vatandaşların beğenisine sunuldu.

Sergiye, Etimesgut Abdurrahim Karakoç İlkokulu, Rauf Orbay ilkokulu, Çankaya Özel Eğitim Okulu ve Ankara’dan daha çok bir okulun yanı sıra Bolu Milli Egemenlik İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri de sergiye resim, broşür, afiş, üç boyutlu maket ve karton sunumlar hazırlayarak katkıda bulundu.

“Deprem Farkındalığı ve Deprem Simülatörü” eğitimine katılan Bolu Milli Egemenlik İlkokulu, hazırlamış oldukları eserleri sergide görme fırsatı buldu. Bolu Milli Egemenlik İlkokulu öğretmeni Sebahattin Esen “Sergiyi düzenleyenleri ve AFAD’ı  canı gönülden kutluyorum. Öğrencilerimizde yaratmış oldukları deprem farkındalığını eminim ki karşılaştıkları bir depremde ve günlük yaşantılarında olumlu bir şekilde yansıtacaklardır. AFAD Deprem Simülasyon Merkezinde verilen eğitim kalitesi bizi her yıl Bolu’dan Ankara’ya heyecanla gelmemize sebep oluyor. Öğrencilerimiz hem eğleniyor hem öğreniyor.”  dedi.

Sergiyi düzenleyen Deprem Simülasyon Merkezi Eğitmenlerinden Burak Umut Çetin ise ”Eğitimlerimiz meyvesini çoktan vermeye başlamış. Vermeye çalıştığımız mesaj öğrencilerimiz tarafından  alınmış. Sağlam bina kavramı, “deprem bir doğa olayıdır” kavramı, “biz önlemlerimizi  alırsak doğa olayları afete dönüşmez”  farkındalığı çocuklarımızda  oluşmuş. Vermiş olduğumuz eğitimlerin boşa gitmemiş olması beni ve arkadaşlarımı çok mutlu etti. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılına Deprem Simülasyon Merkezi Eğitmenleri olarak daha motive başlayacağız.” ifadesini kullandı.

Sergiyi ziyaret eden diğer bir okul olan Çankaya Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi de öğrencilerin hazırladıkları çalışmaları yerinde görme fırsatı buldu. Okul, ayrıca Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İrfan KESKİN´e  bir teşekkür belgesi ve fotoğraf çalışması takdim etti.

İlgili Haberler