İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“Çocuklarla İlgili Projelerle Aslında Kendi Geleceğimizi Garanti Altına Alıyoruz” 08 Haziran 2017

Suriyeli ve diğer mülteci çocukların eğitim-öğretim hayatlarını geliştirmesi öngörülen “Şartlı Eğitim Yardımı Programının Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocuklara Yaygınlaştırılması” projesinin açılış töreni Ankara’da yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Betül Sayın Kaya, AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, Türk Kızılayı Genel Başkanı Sn. Dr. Kerem Kınık, Avrupa Birliği Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Sn. Christos Stylianides, UNICEF Bölge Direktörü Sn. Afshan Khan ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. Orhan Erdem’in konuşmacı oldukları açılış törenine uluslararası birçok kuruluşun üye ve temsilcileri de katıldı.

Törende bir konuşma yapan AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, Türkiye’nin 2011 yılından bu yana Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla “Açık Kapı” politikası uyguladıklarını belirtti ve 3 milyon 28 bin Suriyeli sığınmacıyı kadın, erkek, yaşlı ayırt etmeden ülkemize kabul ettiğini ifade etti:

“3 Milyon 28 bin kişinin 250 bini AFAD’ın 23 geçici barınma merkezinde ikamet etmekte. Bu nüfusun yüzde altmış beşi yaklaşık otuz metre karelik yatak odası mutfağı balkonu olan modern bir merkezde yaşıyorlar. Biz bazı ülkeler gibi bunları uzun yıllar çadırlarda, parklarda yaşatmıyoruz. Çünkü medeniyetimiz bize bunu yapmamızı işaret ediyor. Bugün eğitim alanında sağlık alanında sosyopsikolojik destek anlamında tüm bakanlıklarımız ellerinden gelen her türlü çabayı sarf ediyorlar. Ve en önemlisi Türk toplumu, bu insanlara evlerini, aşlarını, sofralarını açtı. Hamdolsun hiçbir parkta, hiçbir sokakta Suriyeli –münferit meseleler dışında- bulamazsınız. İlk günden beri AFAD koordinasyonunda tüm kurumlarımız üzerlerine düşen her türlü çabayı ve gayreti sarf ediyorlar.”

Suriye krizi boyunca AFAD koordinasyonunda tüm ilgili paydaşların sorumluluk aldığını belirten Sn. Bilden, ikinci büyük göç dalgası tehlikesinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Bugün Fırat Kalkanı bölgesinde TSK ve ÖSO 2000 km karelik bir alanı DEAŞ’tan temizledi. Ve orası güvenli bir bölge haline geldi. Ama İdlib ve çevresinde 2 milyona yakın nüfus var. Eğer bu örgü bozulursa yine 2011 yılındaki sıkıntıyı aynı şekilde yaşayabiliriz. Biz yaşadığımız gibi Avrupalı dostlarımız ve diğer ülkeler de aynı şekilde yaşayabilirler. Çünkü bizim bir dayanma gücümüz var, şimdiye kadar 26 milyar doları aşan bir katkı sağladık. Ve bunu yapmaya devam ediyoruz. Bugün kişisel çabalarından dolayı Sayın Stylianides’e, Sayın Büyükelçimiz Berger’e ve maiyetindeki ekibe teşekkür ederim. Her zaman yanımızdalar. UNICEF, çocuklarla ilgili hususlarda sürekli yanımızda.”

Çocukların eğitimiyle ilgili projelerin aslında insanlığın geleceğini kurtarma misyonu olduğunu belirten Sn. Bilden, “Biz her şeyi çok konuştuk. Bu projede olduğu gibi bundan sonraki projelerimizin hepsinin gerçekçi ve çok ivedi bir şekilde somut hale getirebileceğimiz projeler olması gerekiyor.” diyerek sözlerin tamamladı.

Açılış töreni toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

İlgili Haberler