İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Yardım Kampanyası Koordinasyon Toplantısı 06 Ocak 2014

(6 Ocak 2014)
Suriyeliler için, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayı, Anadolu Ajansı, Memur Sen'in de aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşların desteğiyle yeni yardım kampanyası başlatılacak.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY: "Suriyelilere sadece evimizi değil yüreğimizi de açtık ve bu aynı samimiyetle devam ediyor"
Suriyeliler için, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda Türk Kızılayı, Anadolu Ajansı, Memur-Sen'in de aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşların desteğiyle yeni yardım kampanyası başlatılacak.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, toplantıda Türkiye'nin "açık kapı" politikasına işaret ederek, "Suriyeliler'e sadece evimizi değil yüreğimizi de açtık ve bu aynı samimiyetle devam ediyor" dedi.
Suriye'deki problemlerin üçüncü yılında da devam ettiğine dikkati çeken AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, Türkiye'nin Suriyeliler için 2 milyar doların üzerinde harcama yaptığını bildirdi.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, Suriyeliler için sivil toplum örgütlerince geçen yıl yapılan kampanyayı hatırlatarak, bu yıl da sivil toplum kuruluşlarının "Bunu sadece devlete bırakmak doğru değil" düşüncesiyle yeniden bir kampanya başlatma talebinde bulunduklarını ve bu kapsamdaki ilk toplantının Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY'ın da katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.
Sivil olarak yürütülen kampanyada, kamu kurumlarının yalnızca işleri kolaylaştırıcı bir unsur olarak yer alması gerektiğini vurgulayan AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, "Çıkan sonuçla gurur duyuyor çok da mutlu oluyoruz, bugüne kadar STK'lar ve kamu kurumları olarak birlikte çalışma kültürümüz pek yoktu. Bu vesileyle birlikte çalışmayı da öğrenmeye başladık" diye konuştu.
AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, bugünkü istişare toplantısıyla da yapılacak işlerin zamanlaması, detaylarını belirleyerek bir yol haritası oluşturacaklarını söyledi.
Sivil toplum kuruluşlarının talebi üzerine, Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY başkanlığında, Suriyeli mültecilere ve Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yönelik yeni yardım kampanyası için ilk toplantı 31 Aralık 2013'te gerçekleştirilmişti.
Toplantıya, TİKA, Anadolu Ajansı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, Türk Kızılayı, Memur Sen, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Türkiye Gönüllüler Vakfı yetkilileri ile çok sayıda STK’nın temsilcisi katıldı.
İlgili Haberler