İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Şefkat Gemisi Gazze’ye Uğurlandı 19 Haziran 2017

AFAD koordinasyonunda, Gazze'ye 10 bin ton yardım malzemesi ulaştıracak Acqua Stella gemisi Uluslararası Mersin Limanı'ndan törenle uğurlandı.

Başbakan Yardımcımız Sn. Veysi Kaynak, Ramazan ayının ilk haftasında Mersin Taşucu Limanı'ndan yola çıkan ve Somali'nin başkenti Mogadişu'ya ulaşan yardım gemisinin ardından bu sefer Gazze için bir gemi göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bizim için Filistin ve Gazze bir başka mana taşımaktadır. Filistin, milletimizin her bir ferdinin yanında, kalbinde ayrı bir yer işgal etmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Filistin'i yönettik, onlarla et-kemik olduk. Filistin'de yüzlerce yıl barışın, adaletin, sembolü olduk." ifadesini kullandı.

Filistin'in bugün çok acılar çeken bir bölge olarak anıldığını vurgulayan Kaynak, "İslam dünyasının birçok sıkıntı yaşadığı bugünlerde Türkiye'nin, kardeşlerinin, sevgisiyle, şefkatiyle doldurduğu bir gemi daha bayram öncesi, Mersinimizden Gazze'ye doğru hareket ediyor. İnşallah 30, 36 saat sonra bu gemi Aşdod Limanı'nda olacak ve bayrama kadar çocuklarımızın, Gazze'deki kardeşlerimizin, Filistinli kardeşlerimizin bayramlıklarını oraya yetiştirecek." diye konuştu.

Kaynak, Gazze'ye yardımları ulaştıracak gemiye, "Şefkat gemisi" denilmesinin çok anlamlı olduğunu vurgulayarak, "Biz, dünya sessiz dursa da ilgisiz olsa da duyarsız olsa da mazlum, mağdur coğrafyalar için ilgi ve alakamızı aynen sürdüreceğiz. Nasıl sürdüreceğiz? Arkamızda milletimizin desteği oldukça sürdüreceğiz. Bunun başka bir yolu, formu yok. Milletimizin desteği, yaptığımız bu işlerin arkasında olduğu müddetçe Allah'ın izniyle dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa, Türkiye'deki kardeşlerine el açan her kim varsa az, çok demeden orada olacağız. Bunu yaparken de ırk, dil, din, renk ayrımı gözetmeyeceğiz. Biliyoruz ki insanları farklı yaratan, hepimizi yaratan Allah'tır." dedi.

Türk milleti sayesinde Türkiye'nin bugün dünyanın en cömert ülkesi olduğunu ifade eden Kaynak, 2016'da yapılan 6,5 milyar dolarlık insani yardımla bu vasfını devam ettirdiğini vurguladı.

AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Fatih Özer ise Gazzelilerin bayramda acil ihtiyaçlarını karşılamak için AFAD koordinasyonunda 10 bin tonluk insani yardım malzemesi hazırlandığını ifade ederek, gıda malzemeleri yanı sıra çocuklar için oyuncaklar, bisikletler ve bayramlık kıyafetlerin de gönderildiğini belirtti.

Sn. Özer, "Şefkat" adı verilen gemide 18 bin 100 oyuncak, 32 bin kırtasiye seti, 50 bin gıda kolisi, 5 bin ton un, 100 ton bisküvi ve kek, 50 bin muhtelif giyecek, bin bayramlık giysi ve bin 10 bisiklet bulunduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Sn. Veysi Kaynak, Mersin Valisi Sn. Özdemir Çakacak, AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Özer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz ve protokol üyelerince yapılan duanın ardından, gemi uğurlandı.

İlgili Haberler