İçeriğe Atla Menüye Atla

AFAD Başkanı Sn. Halis Bilden'in 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Mesajı 20 Haziran 2017

2017 itibarıyla dünyada 63 milyondan fazla insan, savaş, çatışma ve felaketler yüzünden mülteci statüsünde evlerinden, yurtlarından edilmiş durumda. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük toplu insan hareketi ve mülteci kriziyle karşı karşıyayız. Türkiye, 2011 yılında patlak veren Suriye Krizi’nin ilk gününden itibaren AFAD koordinasyonunda dünyaya örnek teşkil edecek bir tavır sergiledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Açık Kapı” politikası uygulandı. Savaşlardan, yıkımdan kaçan üç milyondan fazla Suriyeli mazluma Türkiye Cumhuriyeti kucak açtı.

Mülteci olmak, vatanından ve yurdundan ayrı kalmak bir insanın başına gelecek sayılı felaketlerden birisidir. Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada devam eden savaşlar, düşük-yüksek yoğunluklu çatışmalar ve insani krizler, Irak’tan Suriye’ye, Yemen’den Lübnan’a ve Ürdün’e, milyonlarca insanı bu felaketin içine sürüklemeye devam etmektedir. Tarihin biçtiği misyon çerçevesinde biz, her dönemde olduğu gibi bu dönemde de mazlumlara, mağdurlara sıcak bir yuva, şefkatli bir teselli olmaya devam ediyoruz. 23 Geçici Barınma Merkezi’mizde 250 binden fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Ulusal-uluslararası paydaşlarımızla giyim, yiyecek, barınma, sağlık, eğitim gibi hayati ihtiyaçlarının karşılanması çalışmalarını sürdürüyoruz.

Tüm dünyanın meselesi olan mülteciler konusunda küresel toplum inisiyatif almalı ve elini tam anlamıyla taşın altına koymalıdır. Mültecilik sorununun neredeyse tamamen politik kaynaklı olduğu düşünüldüğünde, çözümün de politik olarak sağlanabileceği açıktır. Sorunun çözümü, kaynağında aranmalıdır.

Dünyanın En Fazla Sığınmacıya Ev Sahipliği Yapan Ülkesi Türkiye olarak mültecilik meselesinde 5 temel çözüm öneriyoruz. Uluslararası camiayı mülteciler konusunda; farkındalık arttırmaya, uluslararası yük paylaşımına, devamlı ve sürdürülebilir yardım sistemi kurmaya, açık kapı politikası uygulamaya ve politik çözüm sağlamaya çağırıyoruz.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nün tüm çatışmalara, savaşlara, insani krizlere son verecek yeni bir bakış açısı getirmesini temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum.,

M. Halis BİLDEN

AFAD Başkanı

İlgili Haberler