İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Yabancı Gazeteciler AFAD Geçici Barınma Merkezleri’ni Gezdiler 20 Haziran 2017

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü-AFAD işbirliğiyle Türkiye’ye getirilen 32 ülkeden 60 gazeteci, AFAD Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi’ni ziyaret ettiler.

Brifing salonunda Kahramanmaraş-Dulkadiroğlu Kaymakamı Sn. Mehmet Türköz’den detaylı bir sunum dinleyen gazeteciler, soru-cevap kısmında kamplardaki sosyal hayat, kültürel entegrasyon ve benzeri konularla ilgili bilgi aldılar.

Soru-cevabın ardından konteynerlerde kalan Suriyeli mültecileri ziyaret eden basın mensupları fotoğraf çekip kamp sakinleriyle röportajlar yaptılar. Kamptaki sosyal hayatı ve işleyişi yerinde gören yabancı gazeteciler, mültecilerin ihtiyaçları için kurulan lojistik depoyu da ziyaret ettiler.

Basın mensupları Kahramanmaraş ziyaretinin ardından Osmaniye’deki geçici barınma merkezini ziyaret etmek üzere kamptan ayrıldılar.

Ankara AFAD Yerleşkesi’nde misafir gazetecilere sunum yapan Başkanımız Sn. Halis Bilden, Osmaniye/Cevdetiye Konteyner Kenti’nde de basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Soru-cevabın ardından AFAD Başkanı Sn. Bilden’in eşliğinde Cevdetiye Konteynerkenti’ndeki okulu ve sağlık ocağını ziyaret eden yabancı basın mensupları, verilen eğitim ve sağlık hizmetlerini yerinde görme şansı buldular. Çocuklarla sohbet eden Sn. Bilden, eğitim-öğretim hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını sordu. Başkanımız Bilden’in ardından yabancı gazeteciler öğrencilere sorular yönelttiler. Okul ve sağlık ocağının ardından merkezde bulunan markete de giden Başkanımız Sn. Bilden ve basın mensupları, esnafla ve vatandaşla sohbet ederek sorunlarını-dileklerini dinlediler.

AFAD Başkanı Sn. Bilden ve gazeteci heyeti ziyaretin ardından Şanlıurfa-Harran’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen iftar yemeğine katıldılar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektiren gazeteciler, programın ardından ülkelerine döndüler.

İlgili Haberler