İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başkanımız, Başbakan Yardımcımız ile Dominik’te 18 Kasım 2013

(17 Kasım 2013)
Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY ve Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, HOPEFOR Girişimi 3. Uluslararası Konferansı'na katılmak amacıyla Dominik Cumhuriyeti'ne gitti.
Türkiye, Dominik Cumhuriyeti ve Katar'ın girişimleri, Birleşmiş Milletler'in de desteği ile 2011 yılında başlatılan HOPEFOR Girişimi Uluslararası Konferansları’nın ilki 2011 yılında Katar'da, ikincisi geçen yıl AFAD'ın koordinasyonunda Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirilmişti.
18-20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Konferans’ta Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY'ın yanı sıra Başkanımız Dr. Fuat OKTAY da bir konuşma yapacak.
Ülkemizin uluslararası insani yardım faaliyetleri, bu alanda geliştirdiği strateji ve model, sivil asker-işbirliği ile ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin durumu da konferansta tartışılacak konular arasında yer alıyor.
Konferans çerçevesinde; Türkiye ile Dominik Cumhuriyeti arasında afetlerde işbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı da imzalanacak.
HOPEFOR Girişimi Nasıl Başladı?
Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL'ün, BM Genel Kurulu'nun 65. oturumunda, afetlerin olumsuz etkilerinin azaltılması ve hızlı biçimde ortadan kaldırılması amacıyla "Küresel Hızlı Müdahale Kabiliyeti" oluşturulmasını önermesi üzerine Türkiye, Katar ve Dominik Cumhuriyeti, afete müdahalede uluslararası ve ulusal düzeyde sivil-asker işbirliğinin koordinasyonunu güçlendirmek amacıyla BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin ortaklığı ile HOPEFOR Girişimi’ni başlatmıştı.
İlgili Haberler