İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Umudu Ol!" Gemisi Dualarla Yemen'e Uğurlandı 09 Temmuz 2017

 

AFAD koordinasyonunda Türk Kızılay'ı, TİKA, Toprak Mahsülleri Ofisi ve Sağlık Bakanlığı'nın destekleriyle 10 bin ton un, 2 sahra hastanesi, 100 tekerlekli sandalye ve ilaç yüklü "Umudu Ol" gemisi Hatay'ın İskenderun ilçesinden Yemen'e uğurlandı.

Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi Kaynak'ın da katılımlarıyla gerçekleştirilen uğurlama törenine AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden, Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Sn. Dr Kerem Kınık, Hatay Valisi Sn. Erdal Ata, Yemen Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Abdullah Ali Fadhel Al Saadi ve ilgili daire başkanları katıldı.
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı, AFAD ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) dünyada insani ve kalkınma yardımlarını en iyi yapan kuruluşlar olarak öne çıktığını belirtti.
Yemen'in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel Al Saadi'nin yaklaşık 3 ay önce yaptığı ziyarette ülkesindeki acı durumu aktardığını anlatan Sn. Kaynak, şöyle konuştu:
"O ziyarette, 300 bin çocuğun kolera tehlikesiyle, açlık ve perişanlıkla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, kısa sürede önlem alınmazsa bu kadar çocuğu kaybedebileceğimizi ifade etmişti. Bu görüşme duygusal anlara sahne olmuştu. Dünyanın neresinde bir mazlum, bir muhtaç varsa, neresinde bir insan varsa, bize elini uzatanlara asla duyarsız kalmıyoruz. Bize bu ufku, vizyonu çizen Cumhurbaşkanımız, 'Nerede bir insan varsa, nerede bize el uzatan varsa orada olacaksınız ve az çok demeden ona ulaşacaksınız' dediği için öyleyiz."

AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden de, "Toplamda 31 milyon liralık burada bir yardım var. Bu yardımın karşısında ciddi ihtiyaç sahibi insanlar var. İvedi bir şekilde inşallah on gün olmadan bu gemimizi oraya ulaştırmış olacağız. Biz, Türkiye olarak bu limanlardan sadece insani yardım malzemesi değil, insanlığımızı ve umutlarımızı da gönderiyoruz. Bugün Yemen de süren iç karışıklık ve çatışmalar yüzünden çok sayıda insan açlıkla, sefaletle pençeleşiyor. Bu da yetmezmiş gibi ülkeyi vuran Kolera salgını nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce kişi ise hastalığın etkisi altında.
İşte böyle bir ortamda Yemen’e göndereceğimiz yardımlar ayrı bir mana teşkil edecektir, buna gönülden inanıyorum. Açlığın, hastalıkların, çatışmaların pençesine düşmüş bir halkı yalnız bırakmamak önce insani ve imani görevimiz." ifadelerini kullandı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Sn. Kerem Kınık ise bundan önce Somali'ye, Gazze'ye Ramazan ayı içerisinde yardım gemileri gönderdiklerini hatırlatarak, "Şu an Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre yaklaşık 200 bin kanıtlanmış kolera vakası Yemen'in genelinde, aşağı yukarı bütün 20 ilin tamamında maalesef ağır bir salgın olarak yayılıyor. Bini aşkın can kaybı var sadece koleradan. Geçen sene açlıktan dolayı 62 bin yavrumuzu Yemen'de maalesef toprağa verdik" diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Umudu Ol" gemisi dualar eşliğinde Yemen'e uğurlandı.

İlgili Haberler