İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başkanımız İstanbul'da Düzenlenen Wilton Park Konferansı'nda Konuştu 22 Ekim 2013

(21 Ekim 2013)
Başkanımız Dr.Fuat OKTAY, dünyaca ünlü düşünce kuruluşu Wilton Park tarafından, insani yardım trendlerinin geliştirilmesi kapsamında yeni stratejik diyaloglar ve ortaklıklar geliştirmek ve yükselen global aktörlerle buluşmak temasıyla İstanbul'da düzenlenen konferansta konuştu.
Türkiye, Birleşik Krallık, Norveç ve Endonezya hükümetleri tarafından desteklenen İstanbul konferansı üç gün boyunca devam edecek.
Başkanımız Dr. Fuat OKTAY'ın, Kızılhaç Uluslararası Komitesi Başkanı Peter Maurer ve BM Kuveyt Özel İnsani Yardım Elçisi Abdullah Al-Matouq ile birlikte katıldığı ilk oturumda 'İnsani yardımın geleceği ile afetlerde zarar görebilirlik ve insani yardım müdahalelerinin yönetimi konusunda karşılaşılan zorluklar' tartışıldı.
Açılış konuşmasında özellikle geleneksel uluslararası aktörlerin eylemden çok sonuç getirmeyen konuşmalar yaptığına dikkat çeken Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, sözlerinin devamında insani yardım ilkelerinin vazgeçilmezliğini vurguladı.
"İnsani yardımın temel prensiplerini tartışmaya açmalı mıyız? Kesinlikle hayır. İnsaniyet, yansızlık, tarafsızlık ve bağımsızlik taviz verilebilecek değerler olamaz. Ancak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereksiz prosedürleri, bürokratik engelleri azaltmalıyız."
Ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşların insani ihtiyaçlarının karşılanması için proje tabanlı çalıştıklarını, bürokrasinin engellerini mümkün olduğu kadar hafiflettiklerini vurgulayan Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, Suriye krizi konusunda uluslararası aktörlerin verdikleri sözleri tutmadığını belirtti:
"Uluslararası pek çok kuruluş ve devlet ülkemizdeki Suriyelilere yardım etmek isteklerini ileterek bu konuda bizden barınma merkezlerine giriş izni talep ettiler. Karışıklık ve güvenlik sorunlarına yol açmaması sebebiyle barınma merkezlerinde farklı kuruluşların yardım dağıtımına izin veremeyeceğimizi ifade ettik. Ancak samimiyetlerini görmek icin, yardım alanların ve verenlerin ortak bir havuzda birleştikleri, yardımların optimum bir şekilde dağıtılacağı Elektronik Yardım Dağıtım Sistemi'ni (EYDAS) kurduk ve bunu onlara bildirdik. Ama söz verilen yardımlar yapılmadı."
Dünyaca ünlü Wilton Park konferansları ekonomi, güvenlik, çatışmaların önlenmesi, sürdürülebilir kalkınma, insan hakları, uluslalararası ilişkiler gibi kritik konuların uluslararası boyutta, interaktif ve açık bir ortamda gerçekleştirilmesiyle biliniyor.
İlgili Haberler