İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

“KBRN Gerçeği; Korkmadan Korunmak” ana temalı “Uluslararası KBRN Kongresi”ne Türkiye evsahipliği yapıyor 11 Ağustos 2017

“KBRN Gerçeği; Korkmadan Korunmak” ana temalı “Uluslararası KBRN Kongresi”ne Türkiye evsahipliği yapıyor

AFAD öncülüğünde, yurtiçi ve yurtdışından ilgili kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesini ve KBRN alanında bilgi paylaşımı için bir platform oluşturulmasını amaçlayan "I. Uluslararası KBRN Kongresi 2017", 5-7 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek.

Kongreye yönelik olarak açılan www.cbrncongress2017.org web sitesi yayıma girdi. Yerli ve yabancı katılımcıların kayıtları bu web sitesi aracılığıyla alınmaya devam ediliyor.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan “KBRN Gerçeği; Korkmadan Korunmak” ana temalı “Uluslararası KBRN Kongresi” 05-07 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

Ulusal ve uluslararası düzeyde değerli konuşmacıların ve katılımcıların bilgi ve tecrübelerini paylaşacağı Uluslararası KBRN Kongresi, ülkemizde afet ve acil durumların koordinasyonundan sorumlu kurum olan T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından alanında uzman kişilerin ve akademisyenlerin katkısıyla düzenlenecek.

20. yüzyıldan bu yana teknolojide yaşanan gelişmeler ve savaş stratejilerinde yaşanan değişikliklerle KBRN maddelerinin kitle imha silahları olarak kullanılması olasılığı ve bu silahlardan kaynaklanan riskler büyük bir artış göstermiş olup, bu riskler halen gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu tehlike yalnızca savaşta görev yapan askerleri değil sivil halkı da tehdit eder hale geldi. Son yıllarda Ortadoğu’da yaşanan kimyasal silah saldırıları tehdidin ne denli yakın olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bunların yanı sıra, toplumun KBRN konusundaki farkındalığının yetersiz olması da ciddi bir problem oluşturuyor. Ülkemizde bir vatandaşın tahribatsız muayene cihazı içindeki radyolojik maddeyle bilinçsizse teması sonucu radyolojik bir kaza meydana geldi ve hem temas eden kişi, hem de yakınları radyasyona maruz kaldı. Bu ve benzeri birçok vaka, ülkemizdeki ve dünyadaki hazırlıkların seviyesini sorgulamamıza neden oldu.

KBRN alanındaki güncel gelişmelerin, bilimsel çalışmaların ve yeni teknolojilerin tüm boyutlarıyla paylaşılacağı kongrede, KBRN gerçeği konusunda toplumsal farkındalığın arttırılması ile bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanıyor. Ayrıca, KBRN alanında faaliyet gösteren üretici firmalara, kongrede kurulacak stantlarda ürünlerini sergilemeleri ve katılımcılara interaktif olarak tanıtabilmeleri için imkân sunulacak.

Ayrıca, AFAD İlk Müdahale personeli tarafından programın son günü gerçekleştirilecek KBRN saha tatbikatı ile birlikte kongrenin bilimsel altyapısının pratikte de desteklenmesi hedefleniyor.

KBRN alanında çalışmaları bulunan yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı ve tecrübe sahibi kişilerin bir araya geleceği bu kongrenin, Türkiye’nin KBRN alanındaki yetkinliğine katkıda bulunması hedefleniyor.

 

İlgili Haberler