İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Yüreğimize Sığınanlar" Fotoğraf Sergisini Akdağ ve Çavuşoğlu Açtı 20 Ağustos 2017

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliği ile Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Yüreğimize Sığınanlar” adlı fotoğraf sergisinin açılışını Başbakan Yardımcıları Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sn. Hakan Çavuşoğlu gerçekleştirdi.

BYEGM Genel Müdürü Sn. Mehmet Akarca ve AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte serginin açılış kurdelesini kesen Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, 1930’lardan günümüze dünyanın dört bir yanından can güvenliği endişesi, asimilasyon tehdidi ve baskılardan kaçarak ülkemize gelen, milyonlarca insana, “Yüreğimize Sığınanlara” ait görsel arşivi inceledi.

“Suriye’deki Zulüm Derhal Durdurulmalıdır”

Simultane çeviriyle dünyanın dört bir yanına canlı olarak yayınlanan açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Sn. Recep Akdağ, tüm insanlığa seslendi. “Suriye'deki zulüm derhal durdurulmalıdır. Bu zulmü bitirmeye Birleşmiş Milletlerin de Birleşmiş Milletleri oluşturan güçlü ülkelerin gücü yeter. Suriye'de gerek zalim rejim yönetiminin kendi halkına yaptığı zulmü durdurmak, gerek orada çöreklenmiş olan DEAŞ başta olmak PYD ve diğer terör unsurlarını ortadan kaldırmaya sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin değil bütün dünyanın birinci görevi olmalıdır. " diye konuştu.

İnsani yardım konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin lider ülke konumunda olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Bu bizim tarihimizin, kültürümüzün ve inançlarımızın bize yüklediği bir görevdir. Bizim inançlarımızda, İslam inancında, kardeşi açken tok yatmak bize haramdır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti eğer 3 milyonun üzerinde Suriyeli kardeşlerimize bağrını açmışsa, Somali'de, Sudan'da verilen sağlık hizmetlerinin her türlü finansmanını karşılayabiliyorsa, nerede ihtiyacı olan bir kimse varsa Türkiye Cumhuriyeti oraya elini uzatmışsa bu tarihin, kültürün medeniyet mirasının soncudur. Bu, bizim en büyük mutluluk kaynağımız. Biz, bunun bereketi ile Türkiye'de huzur içinde yaşadığımıza, her türlü baskıya rağmen büyümemizi devam ettiren, gelişen, güçlenen bir ülke olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu yola böyle devam edeceğiz. Bu, bir vicdan meseledir. Bu vicdani sorumlulukla yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Dünyanın ilk büyük ekonomileri neden insani yardımda geride?"

Başbakan Yardımcısı Sn. Hakan Çavuşoğlu da insanlara yardım eli uzatmanın milletlerin kültürel yapısı ve değerleriyle de alakalı bir durum olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin tarihi boyunca yaptığı insani yardımlar hakkında örnekler verdi.
 
Türkiye'nin Avrupa'daki mezhep savaşları sırasında Hristiyan insanların inançlarını yaşayabilmek için İkinci Dünya Savaşı'nda da Nazilerin zulmünden kaçanların sığındığı bir ülke olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Hazreti Mevlana'nın "Bir mum bir başka mumu tutuşturmuş olmakla kendi ışığından bir şey kaybetmez." sözlerini anımsattı.
 
Türkiye'nin 3 milyondan fazla Suriye vatandaşını şefkatle kucakladığını ve yaptığı 6 milyar lirayı aşkın insani yardımla son üç senenin en cömert ülkesi olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Biz dünyanın 18'nci büyük ekonomisiyiz ama şu soruyu sormak hakkımız değil mi? Dünyanın ilk büyük ekonomilerinin insani yardımlarda neden üst sırada olmadığını kendimize sormamız, öz eleştiri yapmamız gerekmez mi?" diye konuştu.
 
İnsani yardım çalışanları 2016'da 158 kez hedef oldu
 
AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals, masum insanlara karşı küresel çapta saldırılarla karşı karşıya olunduğunu belirterek, Türkiye'de ve küresel çapta insani yardım alanında çaba sarf edenleri kutladı.
 
İnsani yardım çalışanlarının 2016'da 158 saldırıya maruz kaldığına dikkati çeken Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Temsilci Vekili Sn. Paolo Artini ise, dünya çapında 2016'da 65,6 milyon insan yerinden edildiğini ve bu kişilerin 22,5 milyonunun mülteci olduğunu bildirdi. 
 
İnsani yardımlar hayat memat meselesi

Serginin açılışında konuşan AFAD Başkanı Sn Mehmet Güllüoğlu da insani yardımların hayat ve memat arasındaki bir iş olduğunu ifade ederek, bu konuda ellerinden gelen en iyisini yapmaya çalıştıklarını vurguladı. 

Yüreğimize sığınanlar için açılan bu tür sergileri desteklemeye devam edeceklerini belirten Sn. Güllüoğlu, "Yardım bekleyen insanlara elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz." dedi.

BYEGM Genel Müdürü Sn. Mehmet Akarca da yaptığı konuşmada Osmanlı döneminde İsveç Kralı  gibi yüzbinlerce sığınmacının bu topraklara kabul edildiğini, Dünya İnsani Yardım Günü’nde BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Yüreğimize Sığınanlar” adıyla ziyarete açılan serginin ise Cumhuriyet döneminde Türkiye’ye gelen mültecilere ait bir fotoğraf seçkisinden oluştuğunu belirtti.

Konuşmalar sonrasında Suriyeli 12 çocuktan oluşan "Barışın Sesi" korosu mini bir konser verdi. Program aile fotoğrafıyla son buldu.
İlgili Haberler