İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

11’inci Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi, AFADEM’de Devam Etti 23 Ağustos 2017

Anadolu Ajansı tarafından, savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak uluslararası operasyonel muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen 11. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi, Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi’nde (AFADEM) de yapılan tatbikatlarla devam etti.

Eğitimin açılışında bir konuşma yapan AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu, "Afetleri ya da dünyadaki insani durumu en iyi anlatacak kişiler basın mensupları. Gerek afetzedelerin ihtiyaçlarını gerekse orada çalışanların durumunu en iyi anlatacak olan sizlersiniz. Bu yüzden 11'inci Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi'nin faydalı olmasını temenni ediyor, hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından AFAD Eğitmenleri nezaretinde eğitime başlayan muhabirler saha becerilerini test etme imkanı buldular.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, AFAD ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kadroları tarafından verilen Savaş Muhabirliği Eğitimi boyunca gazetecilere habercilikten kişisel güvenliğe, savaş hukukundan ilk yardıma, ileri sürüş tekniklerinden suda hayatta kalmaya, kimyasal ve biyolojik saldırılardan olağanüstü durumlarda medya yönetimine kadar 26 ayrı ders veriliyor. 12 gün süren eğitim boyunca 62 saati pratik olmak üzere toplam 108 saat ders yapılıyor.

 

İlgili Haberler