İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

UNHCR’den, Başkanımız Güllüoğlu’na Nezaket Ziyareti 23 Ağustos 2017

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Acil Durum, Güvenlik ve Tedarik Birimi Direktörü Sn. Ahmed Warsame, AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu’nu makamında ziyaret etti.

UNHCR’ın gerçekleştirdiği çalışmalar ile önemli tecrübeler kazandığını belirten Ahmed Warsame, AFAD’ın bu çalışmalardaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Acil durumlar kendini her zaman dünyanın etrafında farklı bölgelerde olan olaylarla hatırlatıyor. Bunların sonucunda acil duruma müdahale ve ihtiyaçların giderilmesine yardım etmenin ne kadar büyük öneme sahip olduğu anlaşılıyor. İnsanların ilk etapta barınma, su arıtma, sağlık, eğitim ile ihtiyaçlarının giderilmesi çok önemli.” dedi.  Türkiye’nin bu konularda coğrafi konumundan dolayı önemli bir tecrübe birikimine sahip olduğuna değinen Sn. Warsame, “Dünyanın her tarafında yeterli kapasitede yardım sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin bu çalışmalarda ki katkısından dolayı da teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Warsame’nin ardından söz alan AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD’ın işinin insanlara yardım etmek olduğunu ve insani yardımların tercih değil, zorunlu olan bir iş olduğunu belirterek, “Suruç’ta 180 bin civarında göçmen kabul edildi. Bir Suriyeli anne 4 çocuğuyla yardım talebinde bulundu. Bu talepler insaniyet namına geri çevrilemez. Diğer ülkelerle mukayese edildiği zaman bu konuda Türkiye’nin ve AFAD’ın çalışmaları gerçekten takdire ve teşekküre şâyan. Sadece Suriyeliler için değil dünyanın her yerinde yardıma ihtiyacı olan insanlar için hükümetlerin harekete geçmeleri gerekiyor. Suriye krizinin ardından dünya, mülteciler konusunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu anladı. Myanmar, Pakistan, Bangladeş gibi yerlerde mülteci durumunun ciddiyeti daha iyi anlaşıldı. AFAD olarak her türlü yardıma ve UNHCR ile işbirliğine hazırız.” ifadelerini kullandı.

Görüşme sonrasında AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Fatih Özer ve Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Daire Başkanı Sn. İrfan Keskin eşliğinde UNHCR yetkililerine Kriz Merkezi gezdirilerek, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) hakkında bilgi verildi.

 

İlgili Haberler