İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkmenistan Bakan Yardımcıları Başkanlığımızda 19 Mart 2013

(18 Mart 2013)
Türkmenistan Savunma Bakan Yardımcısı ve Sivil Savunma ve Kurtarma Operasyonları Başkanı Sayın Yusup MUHAMMETGULYYEV ve Devlet Göç Hizmetleri Bakan Yardımcısı Sayın Eziz ABDYRASULOV Başkanlığındaki heyet Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığı ile Başkanlığımızı ziyaret etti. Ülkemizin afet ve acil durumlara hazırlık ve müdahale konusundaki yeteneklerini yerinde görmek, deneyimlerinden istifade etmek ve bunlara yönelik işbirliği temasları için ülkemizde bulunan heyetin ziyareti 18 Mart 2013 Pazartesi günü gerçekleşti.
Başkanımız Dr. Fuat OKTAY’ın, açılış konuşması ile başlayan görüşmeler, Başkanlığımız Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin hazırlamış olduğu Suriye Barınma Merkezleri Sunumu ile devam etti. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mithat KUP’un Türkmen heyetini, Türkiye’nin Afetselliği, Eski ve Yeni Afet Yönetim Sistemi, AFAD’ın Kurumsal Yapılanması ve Karar Mekanizmaları ile Plan ve Projeleri hakkında bilgilendirmesinin ardından Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer, barınma merkezlerinde bulunan Suriye vatandaşlarına yapılan yardımlara ve konuyla ilgili devam eden sürece ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.
Yenilen yemek sonrası heyet, hazırlık kapasitemiz hakkında detaylı bilgi almak amacıyla Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti ve eğitim alanları ile kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgi aldı. Deprem Simülasyon Merkezi’nde anaokulu öğrencileri için verilen afet eğitimini yerinde izleyen heyete ayrıca arama-kurtarma konusuna ilişkin ufak çaplı bir tatbikat sunuldu.
Sonrasında Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir ATALAY Türkmenistan Bakan Yardımcılarını, Türkmenistan Elçisi ve Ataşesini, Başkanımız Dr. Fuat OKTAY ile birlikte makamında kabul ederek görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından heyet heyet, Şanlıurfa ve İstanbul’da gerçekleştirecekleri programlar için Ankara’dan ayrıldı.
İlgili Haberler