İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu: “Suriye Tecrübelerimizi Arakan İçin Paylaşmaya Hazırız” 08 Eylül 2017

Myanmar’daki şiddet olaylarının arasında kalan ve mağdur olan Arakan Müslümanlarına Türkiye Cumhuriyeti sahip çıktı. Myanmar ve Bangladeş’teki kamplara tonlarca insani yardım malzemesi gönderildi.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sn. Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet ile birlikte Bangladeş'e giden AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu, Myanmar-Bangladeş sınırında Arakan Müslümanlarının sığındıkları bölgede son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arakan Müslümanlarının yaşadığı krizin yıllardır devam ettiğini belirten Sn. Güllüoğlu, “Bu krizin hem Arakan hem Bangladeş tarafı var. Arakan’da insanlar kendi köylerinden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Bangladeş tarafıyla ilgili ise insani yardımlarla alakalı neler yapılabilir, bu konu görüşülüyor.” ifadelerini kullandı.

25 Ağustos’tan bu yana Arakan’dan Bangladeş’e, kayıtlı olarak 165 bin kişinin geçiş yaptığını söyleyen AFAD Başkanı Sn. Güllüoğlu, “Kamplar, kapasitelerinin çok üzerinde insana ev sahipliği yaptığı için yetersiz kalıyor. Bunun içinde sağlık, gıda, barınma gibi en temel ihtiyaçlar söz konusu. Biz Türkiye’deki Suriyeliler ve göç konusundaki tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi yetkili makamlara ilettik. Diplomatik seviyelerde görüşmeler devam ediyor. Biz de ilgili kurumlara işbirliği isteğimizi ifade ettik.” diye konuştu.

 

İlgili Haberler