İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başkanımız Güllüoğlu Vaşington’da konuştu: “Mülteci sürecinin şampiyonu Türk halkıdır” 21 Eylül 2017

AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu, 72’inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde ABD’nin başkenti Vaşington’da SETA Vakfı tarafından düzenlenen “Türkiye’deki Suriyelilerin Eğitimi ve Toplumsal Katılımları” panelinde konuştu.

SETA Vakfı Vaşington Direktörü Sn. Kılıç Kanat moderatörlüğünde düzenlenen panele AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu'nun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Ercan Demirci, Penn State Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Görevlisi Sn. Juliette Tolay ve SETA Vakfı Eğitim ve Sosyal Politikalar Direktörü Sn. Atilla Arkan katıldı.

Başta Afrika ve Asya olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki mülteci kamplarını gezdiğini söyleyen Sn. Güllüoğlu, Bizim kamplarımız gerçekten çok güzel ve temiz. Eğitim, sağlık hizmetlerimiz çok iyi. Ama Suriyelilerin çoğu kamp dışında yaşıyor. Biz devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz fakat bu sürecin asıl şampiyonu Türk halkıdır. Özellikle Suriyelilerin fazla olduğu şehirlerdeki Türk halkının sabrı ve kabullenişi olmasa, bu durumda olmamız mümkün değildi.” diye konuştu.

Türk halkının Suriyeli sığınmacılara yönelik olumlu tavrının sosyal içerme için önemli bir unsur olduğunu belirten Sn. Güllüoğlu, “Suriyeliler ülkemizde yeni bir hayat kurmaya başladılar. İşe girdiler, dükkanlar açtılar. Hatta Türkler ile evlilikler kurdular. Elbette hiçbir olumsuz olay yok diyemeyiz ama çok ciddi rahatsızlık da yok. Türk halkının tutumu bu bağlamda çok önemli.” diyerek sözlerini tamamladı.

 Kozmetik sektörünün büyüklüğü, insani yardımlardan çok daha fazla

Sn. Güllüoğlu, ayrıca dünyada insani yardım alanındaki eşitsizliğe vurgu yaptı ve “Kozmetik sektörünün büyüklüğü 200 milyar dolarken insani yardımların büyüklüğü 25-30 milyar civarında. Bu sadece Suriye ile ilgili değil, uluslararası kamuoyunun genel olarak değerlendirmesi gereken bir durum.” sözlerini kullandı.

Panelde söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Ercan Demirci, göç yönetiminin önemine değinerek, göçün iyi yönetilemesi halinde, Irak’ta ve Afganistan’da olduğu gibi, gelecekte ciddi sorunlara sebep olabileceğini belirtti.

Penn Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretm Görevlisi Juliette Tolay de Türkiye’de güçlü bir toplum yapısının ve aktif bir hükümetin olmasının entegrasyon sürecine olumlu katkı yaptığını kaydetti.İlgili Haberler