İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu: “Dünyada insani yardıma ayrılan para, kozmetik sektörüne ayrılan paranın onda biri” 05 Ekim 2017

İstanbul’da düzenlenen Kristal Elma Festivali 2017’deki “Can Fashion Save Lives?” oturumunda konuşan AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu, iletişimin ve sosyal medyanın hayat kurtarabileceğine değindi ve insani yardım durumlarında iletişim araçlarının kullanılmasının önemine dikkat çekti.

İletişimcilerin ve iletişimin modern dünyanın şekillendirilmesinde önemli roller üstlendiğini ifade eden Dr. Güllüoğlu, “Ben tıp doktoruyum. Ölüm ve yaşam arasındaki çizginin inceldiğine defalarca şahit oldum. Filistin de, Afrika da, muhtemelen sizin görmediğiniz Kenya da, çöp gibi olan çocukların mezara konulduklarına şahitlik ettim. Sadece devlet kurumlarında yöneticilik yapmamdan ötürü değil bu şahitliklerim sebebiyle de buradayım. Suriye meselesi hakeza… Dünyada 65 milyon mülteci var, Türkiye de bu sayı yaklaşık 3 buçuk milyon. Türkiye, dünya çapındaki bu mülteci sorununun bir parçası.” diye konuştu.

İnsani yardımlar, afetler ve savaşlar konusunda yaşadığımız çağın zor ve enteresan bir zaman dilimi olduğunu belirten Dr. Güllüoğlu, “Dünyanın bir yandan iPhone 8 ne çıkacak diye heyecanla bekleyenler var. Ama aynı dünyada aynı zaman dilimi içerisinde dünyanın başka bir yerinde insanlar çamura, balçığa bata çıka hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlar, kaçıyorlar. Bazen de kurtaramıyorlar. Nijerya mesela, nüfusu 14 milyon. Fakat ülkede sadece 14 diş hekimi var. 5 liralık antibiyotik ilacı alamadıkları için çocuklar ölüyorlar. Bir markanın sloganı vardı: ‘Daha fazla iste!’ İnsanları sürekli daha fazlasına, en fazlasına yönelten bir slogandı, biz de şimdi diyoruz ki, insani yardımları, iyilikleri daha fazla isteyelim. Kozmetik sektörünün dünya ölçeğindeki büyüklüğünü bilen var mı? Ben söyleyeyim: 200 milyar dolar. Peki insani yardım sektörünün maddi büyüklüğünü bilen var mı? Sadece 20 milyar dolar. Bizler, kozmetik için harcanan paranın onda birini açlıkla, hastalıkla mücadele için ayıramıyoruz.” dedi.

Afetler ve risk azaltmanın önemiyle ilgili de konuşan Dr. Güllüoğlu, “AFAD’ın kuruluş amacı afetler. 2011’den sonra göç konusunda da vazifeler aldı. Afetler ve afet yönetimi bireylerin bizzat katılımıyla yönetilebilecek süreçler. Sadece devlet yapamaz. Bize bir şey olmaz zihniyeti doğru bir zihniyet değil. Bireyden başlayarak toplumun bütün halkalarına ‘Güvenlik nedir, güvenli yaşam nedir?’ vb. konularda refleks kazandırmak, bunu geliştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler