İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Başkanımızın İstanbul Sivil Savunma Ve Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nü Ziyareti 12 Kasım 2012

Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, İstanbul Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
Ziyaret çerçevesinde; İstanbul İl Müdürümüz Gökay BOSTAN ve Birlik Müdürümüz Can AVCI’dan brifing aldı.
Başkanımız, BM INSARAG (Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu) akreditasyonuna 128 kriterden geçer not alarak sahip olan böylece ağır arama ve kurtarma konusunda uluslararası standartlara sahip olduğu kabul edilen ve bu konuda ülkemizdeki “ilk” ve “tek” ekip özelliğine kavuşan İstanbul AFAD Arama ve Kurtarma Birliği’ni tebrik ederek, tüm personeli başarılarından dolayı tek tek kutladı.
Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, Birlik personeli ile de bir toplantı yaparak, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
Toplantının ardından; İl Müdürümüz ve Birlik Müdürümüz Başkanımızı Birlik sahasında gezdirerek, ekip ve ekipmanlar hakkında bilgi verdi.
Başkanımız, İsmep Çalışmaları Hakkında Brifing Aldı
Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Arttırılması Projesi (İSMEP) Direktörü Gökhan ELGİN’den, proje hakkında bilgi aldı.
İstanbul Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’ndeki bilgilendirme toplantısına, İl Müdürümüz Gökay BOSTAN ve Birlik Müdürümüz Can AVCI da katıldı.
Proje kapsamında, İstanbul’un depreme hazırlık çalışmaları ile gelinen aşamanın değerlendirildiği toplantıda, Başkanımız Dr. Fuat OKTAY, İSMEP’e olan desteklerinin devam edeceğini ve bu alanda ortak yeni projelerin hayata geçirilebileceğini ifade etti.
İSMEP PROJESİ
İstanbul'u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla oluşturulan İSMEP’in finansmanı için, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası arasında 310 milyon Avro tutarında bir Kredi Anlaşması imzalanmış olup; söz konusu anlaşma 3 Şubat 2006 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Proje kapsamındaki faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve denetimi, İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde oluşturulan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Yatırım Bankası arasında 12 Mart 2008 tarihinde imzalanan 300 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 16 Eylül 2010 tarihinde imzalanan 250 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (Dünya Bankası) ile 4 Ağustos 2011 tarihinde imzalanan 109.800 milyon Avro tutarındaki ek kredi anlaşması ve İslam Kalkınma Bankası arasında 04 Nisan 2012 tarihinde imzalanan 243 milyon Avro tutarında kredi anlaşması ile İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında yürütülen faaliyetler için sağlanan kredi miktarı 1 milyar 213 milyon Avro’ya ulaşmıştır. Yeni gelen kaynaklarla birlikte projenin 2018 yılında tamamlanması beklenmektedir.
Proje ile afet yönetimi konusundaki kurumsal ve teknik kapasitenin geliştirilmesi, halkın acil durumlara hazırlık ve müdahale bilincinin arttırılması; öncelikli kamu binalarının sismik risk karşısındaki durumlarının incelenmesi ve bu inceleme sonuçlarına bağlı olarak güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması; ulusal afet çalışmalarının desteklenmesi; kültürel ve tarihi miras kapsamındaki binaların envanterinin çıkarılması, sismik risk değerlendirmelerinin yapılması ve projelendirilmesi ile imar ve yapı mevzuatının daha etkin uygulanabilmesine yönelik destekleyici önlemler alınarak, İstanbul'un muhtemel bir depreme karşı hazırlıklı olması amaçlanmaktadır.
İlgili Haberler