İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD’da 13 Ekim Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü Etkinliği 13 Ekim 2017

AFAD’da 13 Ekim Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü Etkinliği

13 Ekim Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü kapsamında AFAD Başkanlığı'nda çocukların da katılımıyla özel bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğin açılışında konuşan AFAD Başkan Yardımcısı Sn. Hamza Taşdelen, büyük ülkelerin, uluslararası iş birliklerinin artırılmasıyla afetlerin azaltılabileceğini söyledi.

Bu konuda "İklim değişikliğiyle mücadeleyi" örnek gösteren Sn. Taşdelen, mücadele sonucu ortaya çıkabilecek, sel, kuraklık ve heyelan gibi afetlerin engellenebileceğini dile getirdi.

Öğrencilere, "Depremleri engelleyebilir miyiz?" sorusunu yönelten Taşdelen, "Bugün elimizde olan teknolojik imkanlarla depremlerin engellenmesi belki mümkün olmayabilir ancak depremlerin ortaya çıkartacağı yıkıcı sonuçları engellememiz mümkün." diye konuştu.

Japonya'nın Sendai şehrinde 2015'te, "3. Afetlerin Azaltılması Dünya Konferansı"nın yapıldığını hatırlatan Sn. Taşdelen, bu kapsamda "Evim Güvenli Evim" kampanyasını başlattıklarını ifade etti.

Depremin yıkıcı sonuçlarını engellemek için öncelikle yaşanılan ortamın güvenli hale getirilmesi gerektiğini belirten Sn. Taşdelen, bunun için ilk önce bina güvenliğinin sağlanmasının önemine değindi.

AFAD olarak öncelikli hedeflerinin "bilinçlendirme" olduğunu ve bu faaliyetlere önce aile, sonra okul ve iş yerlerinde başladıklarını ifade eden Sn. Taşdelen, "Böylece tüm Türkiye genelinde bir eğitim kampanyası yürütüp, afetlerle ilgili bilinçlendirme çabalarımızı artırmayı ve afetlerin yıkıcı etkilerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Etkinlikler kapsamında öğrenciler, deprem simülasyon tırı, afet resim sergisi, Karagöz-Hacivat oyunları gibi eğlenceli aktivitelerde bulundular.

Etkinlik, uluslararası katılımlı "Afetlerin Azaltılması" konulu panelle sona erdi

 

İlgili Haberler