İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Somali’deki Patlamada Yaralananlar Türkiye’ye Getirildi 17 Ekim 2017

Somali’deki Patlamada Yaralananlar Türkiye’ye Getirildi

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bombalı terör saldırısında yaralanan 35 kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, AFAD’ın koordinasyonunda askeri uçakla Türkiye'ye getirildi.

Etimesgut Askeri Havalimanı'na getirilen yaralılar, Başbakan Yardımcısı Sn. Recep Akdağ, AFAD, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı yetkilileri tarafından karşılandı.

Başbakan Yardımcısı Sn. Recep Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mogadişu'da 2 gün önce 300'ün üzerinde Somalilinin hayatını kaybettiği terör saldırısında, yüzlerce insanın yaralandığını anımsattı. 

Terörün, bu saldırıyla kanlı ve acımasız yüzünü bir kez daha dünyaya gösterdiğini belirten Sn. Akdağ, "Teröre karşı bütün dünya ülkeleri, bütün siyasetçiler asla ayrım gözetmeden, terör için etnik, dinsel ve bölgesel tanımlama yapmadan, teröre 'terör' diyerek mücadele etmeliler. Biz bunu öteden beri ifade ediyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bütün dünyaya bunu anlatmak için gayret gösterdiğini ifade eden Sn. Akdağ, yaralıların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı ve AFAD'tan oluşturulan bir ekip tarafından askeri uçakla Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Somalili 35 yaralının, beraberindeki 34 refakatçiyle Ankara'ya getirildiğini söyleyen Sn. Akdağ, yaralılardan 13'ünün durumunun ağır olduğunu bildirdi. Akdağ, vücudunda yanıkların olduğu vakaların yanı sıra yaralıların arasında 3 çocuğun bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'ye getirilen yaralılar, Sağlık Bakanlığı’nın planlaması dahilinde Polatlı Devlet Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. 

İlgili Haberler