İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Sosyal Uyum Programı Projesi 1 Milyon Kişiye Ulaştı 17 Ekim 2017

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı tarafından mülteciler için yürütülen Sosyal Uyum Programı kapsamında dağıtılan Kızılay Kart, 1 milyon kişiye ulaştı. Bu kapsamda Ulucanlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, BM Dünya Gıda Programı Temsilcisi, Ülke Direktörü Nils Grede ve Avrupa Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi'nden sorumlu üyesi Christos Stylianides katıldı.

Örnek bir projede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti aktaran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Kaya, bu alanda yürütülen ulusal ve uluslararası işbirliğiyle çok önemli mesafe kat edildiğini ifade etti. "Boyutu ne olursa olsun insani ve vicdani konularda gösterilen duyarlılığın küçük de olsa bazen çok büyük yansımalarının olduğunu bu programla görmüş olduk." diyen Bakan Kaya, mültecilerin karşı karşıya kaldığı büyük meselelerin belki küçük bir parçasına tekabül eden bir konuda AFAD, Türk Kızılayı, AB, WFP'nin bir araya gelerek anlamlı bir programı hayata geçirmesinin, herkesi mutlu ettiğini bildirdi. 

AFAD Başkanı Sn. Dr. Güllüoğlu da Kızılay Kart’ın 1 milyon kişiye ulaşma sürecinde 2011 yılından bu yana kat edilen mesafeyi vurgulayarak süreçle ilgili bilgi verdi. Dr. Güllüoğlu, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, bir başarıya ulaşmanın mutluluğunu, gururunu yaşadıklarını dile getirerek, silah zoruyla evlerini terk eden dünyadaki 65 milyon mülteciden bir milyon tanesine SUY Programı kapsamında iyilik eli ulaştırıldığını, bu yardımı yapan "Emin Eller"e teşekkür ettiğini söyledi.

Avrupa Komisyonunun fonladığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, WFP ve Türk Kızılayı’nın program ortaklığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü desteğiyle AFAD koordinasyonunda uygulanan programda bir milyon sayısını geçtiklerini bildiren Kınık, buradaki kişilerin her birisinin önemli olduğunu ifade etti. 

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Stylianides, etkinlikte yaptığı konuşmada, çok önemli bir dönüm noktasına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek SUY programıyla Türkiye'de bulunan bir milyon Suriyeli sığınmacıya yardım sağladıklarını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Koordinatörü Nils Grede, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara sürekli yardım ettiğini ve AB'nin de bu konuda Türkiye'nin yanında olduğunu belirterek "Dünyada çok az ülke böylesine bir sığınmacı nüfusunu kendi sosyal yardım platformuna entegre edebilmiş ve Türkiye bunların en önde gelenlerinden. Türkiye'yi bu noktada tebrik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Türkiye'den gençler ve mültecilerden oluşan "Bizim Koro" isimli bir grup Arapça, Türkçe ve İngilizce şarkılar seslendirdi. 

İlgili Haberler