İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı Sona Erdi 20 Mart 2015

3. DÜNYA AFET RİSKLERİNİN AZALTILMASI KONFERANSI SONA ERDİ

On yılda bir düzenlenen ve dünyanın afet strateji belgesinin belirleneceği 3. Dünya Afet Risklerinin Azaltması Konferansı’nda Türkiye, “Okul Güvenliği”nde lider ülke olarak konferansa damga vurdu.

3. Birleşmiş Milletler Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı, 190 ülkenin katılımıyla 14-18 Mart 2015 tarihlerinde Japonya'nın Sendai şehrinde gerçekleşti.

Konferansa Türkiye'den Başbakan Yardımcımız Sn. Numan Kurtulmuş, Başbakanlık AFAD Başkanı Sn. Fuat Oktay, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin, ilgili bakanlıklar, üniversiteler, valilikler, yerel yönetim temsilcileri ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Daha önce 1994 ve 2005 yıllarında düzenlenen konferanslara binaen Sendai Konferansı’nda 2015-2025 döneminde izlenecek Dünya Afet Strateji Belgesi görüşüldü.

Sn. Kurtulmuş Japonya Müslümanlar Derneği Başkanı ile bir araya geldi

Başbakan Yardımcımız Sn. Numan Kurtulmuş, AFAD Başkanı Sn. Fuat Oktay ve Türk heyeti üyeleri, Japonya programının ilk gününde Tokyo'da temaslarda bulundu.

Narita Havalimanı'nda Türk basın mensuplarına bir açıklama yapan Kurtulmuş, "Ülkemiz 2016 yılında Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Böylesine önemli bir uluslararası platformda çok geniş bir heyetle temsil edilmemiz, Türkiye açısından önemlidir" şeklinde konuştu.

T.C. Tokyo Büyükelçiliği ziyaretinin ardından Cuma namazı için Tokyo Camii ve Türk Kültür Merkezi'ne hareket eden heyet üyeleri, daha sonra Japonya Müslümanlar Derneği Başkanı Amin Tokamasi ve Müslüman toplumu ile öğle yemeği etkinliğine katıldı.

Osmanlı mütefekkiri Abdürreşid İbrahim Efendi'nin Tokyo Müslüman Mezarlığı'nda bulunan kabrini ziyaret eden heyet, akşam saatlerinde Birleşmiş Milletler 3. Dünya Afet Risk Azaltma Konferansı'nın gerçekleştirileceği Sendai şehrine hareket etti.

“Kriz Yönetimi”nden “Risk Yönetimi”ne

193 ülkenin katılım sağladığı Dünya Afet Risk Azaltma Konferansı’nın açılışında genel kurula hitap eden Sn. Kurtulmuş, "Kriz Yönetimi'nden Risk Yönetimi'ne geçiş sürecinde tüm ülkeler afet risklerinin azaltılmasına odaklanmaktadır" şeklinde konuştu.

Dünya Afet Risk Azaltma Zirvesi kapsamında düzenlenen Okul Güvenliği panelinde ülkemizi temsil eden Sn. Oktay ise Türkiye'nin geride kalan 14 yıllık dönemde önemli adımlar attığına dikkat çekerek "2018 Yılına kadar tüm okullarımızı afetlere dayanıklı hale getirmeyi taahhüt ediyoruz" ifadesini kullandı.

"2018 itibariyle tüm okullarımızın afetlere karşı güvenli olacağını taahhüt ediyoruz."

AFAD Başkanı Sn. Fuat Oktay, Türkiye’nin okul güvenliği alanında dünyada üstlendiği role değinerek, "Türkiye burada okul güvenliğinde lider ülke konumunda. Okullarımızın neredeyse yüzde 70’e yakının güvenli hale geldiğini ve 2018 itibari ile de tüm okullarımızın afetlere karşı güvenli hale geleceğini taahhüt ediyoruz." dedi.


Türkiye Afet Müdahale Planı’nın tamamlandığını sözlerine ekleyen Sn. Oktay, konuşmasına şöyle devam etti: “Son 2 buçuk yıldır çok yoğun çalışıyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı ile ilgili Bakanlıklar ve kurumlar nezdinde çalışmalarımızı tamamladık. 81 ilimizde de bunu standart hale getirmeye çalışıyoruz.”


Gelecekte Türkiye’yi herhangi bir afet anında çadırlardan kurtarmak istediklerini de ifade eden Sn. Oktay, "Kamu binalarının, özellikle de okul ve spor tesislerinin, afetlerin akut döneminde bir barınma merkezi olarak kullanılabileceği bir alana dönüştürülmesine çalışıyoruz.” dedi.Paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon

Paydaşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu güçlendirecek mekanizmaların kurulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Sn. Oktay, Türkiye'nin afet yönetimi stratejisinin de bu modelden hareketle geliştirildiğini söyledi.

Tüm paydaşları kapsayan yeni bir afet yönetimi anlayışının inşa edilmesi gerektiğini dile getiren AFAD Başkanı,"Teklif ettiğimiz model dört adımdan oluşuyor, hazırlık, müdahale, iyileştirme ve zarar azaltma" diye konuştu.

AFAD Başkanı Sn. Oktay, depremlerin etkisini azaltmak amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin, İstanbul gibi mega kentlerde Çevre Şehircilik Bakanlığı ve özel sektör arasında işbirliğini de desteklediğini bildirdi.

Son teknolojinin takip edilmesi ve yarattığı imkanlardan faydalanılması gerektiğini belirten Sn. Oktay,"Ancak aynı zamanda gelişen teknolojiyle bağlantılı olarak ortaya çıkan yeni riskleri takip etmek durumundayız"değerlendirmesinde bulundu.

"Risklere Duyarlı Yatırımlar: Kamu-Özel Sektör İşbirliği" Paneli

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Birleşmiş Milletler Üçüncü Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı'nın üçüncü gününde "Risklere Duyarlı Yatırımlar: Kamu-Özel Sektör İşbirliği" konulu toplantıya başkanlık yaptı.

Panele hitaben bir konuşma yapan Sn. Oktay, Türkiye'de kamu ve özel sektörün daha önce Yap-İşlet-Devret gibi modeller üzerinden yakın işbirliği yaptıklarını hatırlatırken, "Özel sektörün afet risklerinin azaltılması konusunda sorumluluk üstlenmesi, afetlere dayanıklılığımızın artırılması ve muhafaza edilmesi noktasında işyerlerinin kritik rol oynamasını beraberinde getirecektir. Kamu-Özel Sektör işbirlikleri, risklere duyarlı yatırım kararları alınmasını destekleyerek afet risklerinin azaltılması ve afetlere dayanıklı hâle gelmemizi sağlayacak çok etkili bir enstrüman olabilir" diye konuştu.

"En büyük avantajımız gittiğimiz yerlerde insanların bizi yardım getiren yabancılar olarak değil, kendilerinden biri olarak görmeleri”

Konferans kapsamında İslam Kalkınma Bankası ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve. Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından düzenlenen ve Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşların katıldığı Düşük Gelirli İKÖ Ülkelerinde Afet Risk Yönetimi Kapasitesi Oluşturulması toplantısına Türkiye damga vurdu.

Toplantıda ülkemizi temsil eden AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, kurumun geride kalan beş yıllık dönemde 50 ülkeye insani yardım ulaştırdığını hatırlatarak "En büyük avantajımız gittiğimiz yerlerde insanların bizi yardım getiren yabancılar olarak değil, kendilerinden biri olarak görmeleri. Suriye, Irak ve Somali başta olmak üzere gittiğimiz yerlerde böyle bir yaklaşımla karşılaşıyoruz. Son olarak Ocak ayında Ebola salgınından etkilenen Gine'de hastaların tedavi edildiği tesisleri ziyaret eden ekiplerimize herkes sadece yardım getirirken biz orada yaşanan acılara ortak olduğumuz için teşekkür ettiler. Bu nedenle düşük gelirli ülkelerin afet risk azaltma çalışmalarına katkı sunmamız mümkün olacaktır." diye konuştu.

"Sürdürülebilir kalkınma için afete hazırlık şart"

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Japonya'nın Sendai şehrinde 3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı kapsamında düzenlenen "Kriz Yönetiminden Dayanıklılık Oluşturulması" toplantısına katıldı. Moderatörlüğünü gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi etkinliğinin genel sekreterliğini yürüten Dr. Jemilah Mahmood'un gerçekleştirdiği toplantıya Türkiye'nin çalışmaları damgasını vurdu.

Türkiye'de uzun yıllar boyunca kaynakların kriz yönetimine harcandığına dikkat çeken Oktay, "1970'li yıllardan itibaren dünya genelinde afetlerin sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bu artışın farklı nedenleri olabilir; ancak daha çok afetle karşı karşıya olduğumuzu kabul etmek durumundayız. Afetler özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından daha büyük tehlike arz ediyor. Bu nedenle afete hazırlıklı olmak, sürdürülebilir kalkınmanın ön şartı hâline gelmiştir. AFAD olarak başlattığımız Afete Hazır Türkiye kampanyası kapsamında öğrencilerimize, çalışanlarımıza, ailelerimize ve gençlerimize afet bilinci eğitimi vererek toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

İnsan kaynaklı bir afet olan savaşların Türkiye ve bölgeye etkilerine de değinen AFAD Başkanı, "Kurumumuz tarafından yönetilen 25 geçici barınma merkezinde kalan 260.000 kişi, barınma, sağlık, eğitim ve psikolojik destek gibi hizmetlerden düzenli olarak faydalanıyor. Türkiye Cumhuriyeti, insani yardım çalışmaları için geride bıraktığımız dönemde 5.3 milyar dolar harcama yaptı ve şu anda dünyanın en çok mülteci bulunduran ülkelerinden biri konumuna geldi. Öte yandan uluslararası toplumun katkısı maalesef 300 milyon dolar seviyesinde kaldı." ifadelerini kullandı.

Sn. Fatma Şahin, AFAD Standını ziyaret etti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin, Japonya’nın Sendai kentinde Civic Oditoryumu’nda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin (AFAD) kurduğu standı ziyaret etti.

3. BM Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı dolayısıyla Japonya’da bulunan Şahin, konferansa 30’u aşkın personeliyle katılan AFAD’ın çalışmaları hakkında Sn. Fuat Oktay’dan bilgi aldı.

AFAD personeliyle bir süre stantta sohbet eden Sn. Şahin, Japonya’da AFAD standına gösterilen ilgiyi yerinde gördü.

3. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı, 18 Mart 2015 Çarşamba günü sona erdi.
İlgili Haberler