İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD ve TURKCELL Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı 20 Kasım 2017

AFAD ve TURKCELL arasında Türkiye’de bulunan sığınmacılara sosyal hayata intibak konusunda büyük kolaylık sağlaması beklenen “Merhaba Umut” akıllı telefon uygulamasının geçici barınma merkezlerinde yaygınlaştırılmasını hedefleyen protokol imzalandı.

İmza töreninden önce bir konuşma yapan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Suriye krizinin başladığı 2011’den bugüne kadar biz hem kamplarda hem kamp dışında bu misafirlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik vazifeler üstlendik.  Kamplardaki Suriyelilerle ilgili TURKCELL ile ne yapabiliriz dedik. İnsan değerleriyle yaşar diye inanıyorum, TURKCELL’e bu yaklaşımından ötürü özellikle teşekkür etmek istiyorum. Özel sektör bizim çalıştığımız insani yardım alanında, afetlerde, savaşlarda önemli roller üstlenebilir. O yüzden bu işbirliği yapma talebini önemsiyoruz.  Değişen dünyada iletişim alanında tecrübeli kurumlar, kamplardaki gençler için ön açıcı olacaktır. Bu gençler umuyorum ki önümüzdeki dönemin inovasyon yapıcıları olacaklardır. Bu protokol inşallah afet, acil durum konularında, mülteci sorununda ön açıcı bir örnek teşkil eder.” ifadelerini kullandı.

Dr. Güllüoğlu’ndan sonra söz alan TURKCELL Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün ise kuruluş olarak toplumsal alandaki birçok konuda hassas olduklarını, özellikle Suriyeli sığınmacılar için 2012 yılından bu yana Suriyeli mültecilerle ilgili çalışmaların içinde bulunduklarını belirtti. Türkiye’nin insani yardımlar konusunda bugün bir süper güç olduğunu söyleyen Bütün, “Merhaba Umut” projesinin bazı detaylarını paylaştı.

Tören, AFAD ve TURKCELL adına imzaların atılmasıyla sona erdi.

İlgili Haberler