İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Bangladeş Afet Yönetimi Bakanı: “Nerede insanların bir problemi varsa Türkiye orada oluyor” 21 Kasım 2017

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katıldığı görüşme sonrası, Başbakan Yardımcısı Akdağ ve Bagladeş Bakanı Chowdhury basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bangladeş’te, Myanmar’dan kaçan 1 milyon Arakanlı Rohingyalı Müslüman’ın olduğunu söyleyen Akdağ, “Myanmar’daki zulümden kaçarak kardeş ülke olan Bangladeş’e sığındılar. Bangladeş hükümetine çok teşekkür ediyoruz. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar, hamileler büyük sıkıntı çektiler ve çekmeye de devam ediyorlar. Bangladeş’teki durumun geçici bir durum olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Bangladeş’e sığınan Müslümanlara hizmet vermesi için iki sahra hastanesi ve 10 adet sağlık merkezi yapılacağını belirten Akdağ, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti olarak Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatlarıyla, AFAD koordinasyonunda elimizden gelen her türlü desteği Bangladeş’e götüreceğiz. Bu yılın sonuna kadar bölgede iki sahra hastanesi kuracağız. Bunlarla birlikte çalışacak 10 adet sağlık merkezi oluşturacağız. AFAD ile beraber belediyelerimiz ile birlikte bölgede su kuyuları açarak Arakanlı ve Rohingyalı Müslümanların ihtiyacı olan suyu kullanmaları için destek vereceğiz.”

Bangladeş’in Türkiye’den 20 bin konteyner sayısını 25 bin konteynere çıkarma taleplerinin olduğunu ifade eden Akdağ, şöyle devam etti:

“Bangladeş hükümeti uygun bir alan hazırladı. Türkiye Cumhuriyeti olarak 20 bin konteynerde 100 bin kişiye hizmet vermeyi planlamıştık ama bugünkü görüşmelerde bunu 25 bin konteyner ve böylece 125 bin kişiye hizmet verebileceğimiz bir şekle getirebileceğimizi gördük.“

Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Zulüm bitmelidir ve bütün dünya ülkeleri elinden geleni yapmalıdır. Geçici olmasını temenni ettiğimiz durum için de dünya ülkeleri hassasiyetle Bangladeş’te yaşayan Arakanlılara yardımcı olmalıdır” dedi.

Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury, Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu ve desteklerinin devam ettiğini belirtti. Bakan Mofazzal Hossain Chowdhury, şöyle devam etti:

“Nerede insanların bir sıkıntısı varsa Türkiye çözmek için orada oluyor. Türkiye, insanlık adına Bangladeş’in yanında olmaya devam ediyor. Hükümetimiz 1 milyon kişiye yardım etmeye çalışıyor. Türkiye bu konuda yanımızda. Bu konularda kardeşliğimiz pekişti. Kardeş olarak yolumuza devam edeceğiz.”

Çankaya Köşkü’ndeki görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Akdağ ve Bagladeş Bakanı Chowdhury birbirlerine hediye takdim etti.

İlgili Haberler