İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama
RSS

Basın Bültenleri

İçişleri Bakanı ile AFAD Başkanı Birlikte Ordu’ya İntikal Etti 08 Ağustos 2018
BASIN DUYURUSU (Saat 20.10 İtibarıyla) İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ile AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, birlikte aşırı yağışlardan etkilenen Ordu’ya gitti. Olayın meydana geldiği bölgeyi helikopter ile havadan inceledi. Bölgedeki çalışmaların yerinden koordine edilmesi için yola çıkan AFAD Başkanı, 4 ilden AFAD Arama Kurtarma Ekiplerini de araç ve ekipmanları ile birlikte bölgeye sevk etti.
[Devamı]
AFAD ve TURKCELL Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı 30 Haziran 2018
foto
AFAD ve TURKCELL arasında Türkiye’de bulunan sığınmacılara sosyal hayata intibak konusunda büyük kolaylık sağlaması beklenen “Merhaba Umut” akıllı telefon uygulamasının geçici barınma merkezlerinde yaygınlaştırılmasını hedefleyen protokol imzalandı.
[Devamı]
Bangladeş Afet Yönetimi Bakanı: “Nerede insanların bir problemi varsa Türkiye orada oluyor” 27 Haziran 2018
foto
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katıldığı görüşme sonrası, Başbakan Yardımcısı Akdağ ve Bagladeş Bakanı Chowdhury basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bangladeş’te, Myanmar’dan kaçan 1 milyon Arakanlı Rohingyalı Müslüman’ın olduğunu söyleyen Akdağ, “Myanmar’daki zulümden kaçarak kardeş ülke olan Bangladeş’e sığındılar. Bangladeş hükümetine çok teşekkür ediyoruz. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar, hamileler büyük sıkıntı çektiler ve çekmeye de devam ediyorlar. Bangladeş’teki durumun geçici bir durum olmasını temenni ediyoruz.” dedi....
[Devamı]
AFAD’a İnsani Yardım Ödülü 01 Nisan 2018
foto
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İnsan Hakları Günü etkinliği’nde AFAD Başkanı Sn. Mehmet Güllüoğlu'na “İnsani Yardım Ödülü”nü verdi. AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca Ankara’da düzenlenen "Dünya İnsan Hakları Günü" etkinliğinde bir konuşma yapan Cunhurbaşkanımız Sn. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta yaşanan insani dramlar karşısındaki duruşunun başlı başına bir insan hakları efsanesi olduğuna vurgu yaptı. Sn. Erdoğan, daha önce birinci ve ikinci Körfez Savaşları döneminde Irak'tan gelen yüz binlerce kişiye, Türkiye'nin sorgusuz sualsiz kapılarını açtığını, durum normale dönene kadar sahip çıktığını hatırlattı.
[Devamı]
AFAD, AidEx Uluslararası Yardım Fuarı 2017’ye Katıldı 16 Kasım 2017
foto
Afetlerde ve acil durumlarda uluslararası kurum-kuruluşların ortak buluşma platformu olma özelliği taşıyan AidEx Uluslararası Yardım Fuarı’nın 7’incisi, 15-16 Kasım tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirildi. Fuara Türkiye adına AFAD ve Türk Kızılayı, gözlemci olarak Türk Diyanet Vakfı katıldı.
[Devamı]
INSARAG’tan Türkiye’ye Ulusal Akreditasyon Sertifikası 14 Kasım 2017
foto
İstanbul-Hasdal’da bulunan AFAD yerleşkesinde INSARAG AEME (Afrika, Avrupa, Ortadoğu AP-Asya Pasifik ve Amerikalar Bölgesi) toplantısı düzenlendi. AEME bölgesine dahil olan ve bölgesel liderliği 2016 sonbaharında Hollanda’dan devralan Türkiye, 2017 yılı içerisinde diğer bölgelerde gerçekleştirilen toplantılara katıldı ve INSARAG sınıflandırma süreçlerine dahil oldu. Son olarak 10 Kasım 2017 tarihinde Ulusal Akreditasyon Süreci’nin birinci ayağını tamamlayan Türkiye, INSARAG sekreteryasından akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı. İstanbul’da düzenlenecek sertifika takdiminin ardından bölgesel liderlik, 2018 yılı için Fransa’ya devredilecek.
[Devamı]
12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin 17. yıldönümünde Türkiye afetlere çok daha hazırlıklı 24 Ekim 2017
foto
İnfografik - 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin 17. yıldönümünde Türkiye afetlere çok daha hazırlıklı
[Devamı]
Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD Başkanı Olarak Göreve Başladı 08 Ağustos 2017
foto
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevine Türk Kızılayı Genel Müdürü Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu atandı. AFAD yerleşkesindeki makamına gelerek vazifesine başlayan Sn. Güllüoğlu, AFAD bünyesinde faaliyet gösteren daire başkanlıklarından brifing aldı.
[Devamı]
Bartın'da Meydana Gelen Sel Hakkında 13 Ağustos 2016
Bartın ilinde yoğun yağış sebebiyle sel meydana geldi. AFAD'ın Ankara, Sakarya ve Karabük arama ve kurtarma ekipleri Bartın'a sevk edildi. Bölgede yoğun yağış sebebiyle meydana gelen selde, bir yolcu otobüsünde bulunan 45 kişiyi ve ayrıca evlerinde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için Genelkurmay Başkanlığından helikopter görevlendirilmesi yapıldı.
[Devamı]
Türkiye’den Çad'a Ramazan Ayında İnsani Yardım 17 Haziran 2016
TÜRKİYE’DEN ÇAD'A RAMAZAN AYINDA İNSANİ YARDIM Türkiye, Çad'da yaşanan aşırı kuraklığın ve iç savaşın sebep olduğu insani drama seyirci kalmadı. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen AFAD’ın Uluslararası Yardımlar Ekibi, Ramazan ayında gıda yardımı ulaştırmak üzere bölgeye ulaştı.
[Devamı]
Sayfalar: 123456   5152535455